Specjalizacje, Kategorie, Działy

Tarnów: Akcja „Poznaj swoje znamiona” – darmowe badania

Udostępnij:
W Polsce, co roku wykrywa się około trzy tysięce nowych zachorowań na czerniaka, wyjątkowo groźny i złośliwy nowotwór. Większość osób zgłasza się do lekarza, gdy zmiany są już zaawansowane. A im wcześniej pokażemy podejrzane znamię lekarzowi, tym większa szansa na całkowite wyleczenie i uniknięcie groźnych powikłań – mówi prof. Leszek Kołodziejski kierownik Tarnowskiego Ośrodka Onkologicznego i konsultant wojewódzki w dziedzinie chirurgii onkologicznej.
Podstawowym powodem powstania czerniaka jest nadmierna ekspozycja skóry na słońce oraz sztuczne promieniowanie, jakie występuje m.in. w solariach. W Polsce większość osób zgłasza się do lekarza, gdy zmiany są już w zaawansowanym stadium. Z tego powodu liczba chorych umierających na czerniaka jest bardzo duża. Prof. Leszek Kołodziejski przypomina, że czerniak jest najbardziej złośliwym nowotworem skóry, jednocześnie zauważalny jest ciągły wzrost zachorowalności na ten nowotwór.

– Ma to związek z ekspozycją na światło słoneczne oraz na promieniowanie ultrafioletowe w solariach. Wczesne rozpoznanie podejrzanych znamion powoduje, że można uniknąć czerniaka. Niepokoić powinny znamiona przede wszystkim duże, które zmieniają kształt i barwę, zaczynają swędzieć, chodzi również o te na dłoniach i stopach – mówi prof. Kołodziejski.

Ekspert zaprasza na bezpłatne badania znamion w ramach akcji profilaktycznej „Poznaj swoje znamiona”. Przeprowadzane będą w najbliższą sobotę, 1 lutego w Szpitalu Wojewódzkim im. św. Łukasza w Tarnowie. Odbywać się będą w godzinach od 9.00 do 13.00. Zgłoszeń można dokonywać osobiście lub telefonicznie w Ośrodku Programów Profilaktycznych w Szpitalu św. Łukasza w Tarnowie - (014) 631 58 59.

– Akcje polegające na badaniu pozornie podejrzanych znamion w naszej placówce już się odbywały. Parokrotnie zdarzyło się, że pacjent, który przyszedł na badanie nie wiedząc, iż jego znamię jest stanem przedczerniakowym, został uratowany – informuje prof. Leszek Kołodziejski. Dlatego uczula, że powinny niepokoić znamiona, które zmieniają się np. swoją barwą, wielkością, mogą z nich wypadać włosy, swędzieć czy krwawić.
 
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.