Specjalizacje, Kategorie, Działy
123RF

Ćwiczenia fizyczne a ochrona nerek w cukrzycy typu 2 u osób z nefropatią

Udostępnij:
Nefropatia cukrzycowa powoduje powikłania sercowo-naczyniowe u osób z cukrzycą, co skutkuje pogorszeniem czynności nerek i ogólnym osłabieniem fizycznym. Reakcją na ten ostatni objaw były często zalecane ćwiczenia fizyczne, ale dane o ich ewentualnym wpływie na organizm dotknięty chorobą były rozproszone.
Zespół naukowców indyjskich postanowił dokonać metaanalizy publikacji dotyczących wpływu ćwiczeń fizycznych na różne parametry czynności nerek u osób z cukrzycą typu 2 i nefropatią.

Badacze przeszukali łącznie 6 baz danych (PubMed/Medline, Scopus, Web of Science, CINAHL, ProQuest i Cochrane), jednak spośród 1734 zapisów uwzględniono tylko cztery badania z randomizacją, reszta nie była randomizowana bądź wyniki były niepewne ze względu na zastosowaną metodologię. Przegląd obejmował łącznie 203 uczestników (103 w grupie ćwiczącej i 100 w grupie kontrolnej) z nefropatią cukrzycową typu 2 lub w stadium 2., 3. lub 4. przewlekłej choroby nerek. Metaanaliza nie wykazała wpływu ćwiczeń na kreatyninę w surowicy, cystatynę C w surowicy i różne równania eGFR.

Jednak ćwiczenia wyraźnie zmniejszały stosunek albumin do kreatyniny w moczu, stosunek białka do kreatyniny w moczu, azot mocznikowy w surowicy, klirens kreatyniny i wydalanie białka z moczem, jednocześnie zwiększając klirens mocznika.

Naukowcy stwierdzili, że wobec takich wyników dowody na ochronną rolę ćwiczeń są „wyraźne, choć ograniczone”, co wymaga dokładniejszych badań w tym kierunku.

Opracowanie: Marek Meissner
 
 
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.