Specjalizacje, Kategorie, Działy
Szymon Czerwiński

W oczekiwaniu na innowacyjne terapie w chorobie Alzheimera ►

Udostępnij:
Jak mówi dr Wojciech Bartman, alzheimer jest ogromnym wyzwaniem, przede wszystkim medycznym, ale także dla chorych oraz ich opiekunów. Trzeba o tym pamiętać. Pacjenci wraz z postępem choroby angażują coraz większe siły i środki.
Jak stwierdza dr Wojciech Bartman, specjalista z Katedry i Kliniki Neurologii w Zabrzu, Śląskiego Uniwersytetu Medycznego, ma to ogromne znaczenie, ponieważ dane demograficzne, które prognozujemy na kolejne lata, także w naszym kraju, wskazują, że odsetek osób w wieku podeszłym będzie się zwiększał, a wraz z nim przybędzie pacjentów z chorobą Alzheimera.

– Obecnie czynione są bardzo duże wysiłki, głównie w nauce, zmierzające do skonstruowania cząsteczki i wytworzenia leku, który modyfikowałby przebieg choroby. Nowego leku w chorobie Alzheimera nie mieliśmy od 2003 roku, kiedy zarejestrowano ostatni mający wpływ na przebieg choroby – Memantynę – mówi ekspert.

– W tej chwili badanych jest ponad 187 różnych cząsteczek, z głównymi kierunkami pod postacią immunoterapii, zarówno czynnych, jak i biernych. Tu pokłada się największe nadzieje dla osób z chorobą Alzheimera i mamy pierwsze rezultaty. Potwierdzone w badaniach klinicznych cząsteczki przeciwciał monoklonalnych już w tej chwili znalazły akceptację do szerokiego leczenia chorych na alzheimera – dodaje ekspert.

Podkreśla, że pierwsza taka cząsteczka – lekanemab – została zaaprobowana do stosowania przez FDA w Stanach Zjednoczonych – akceptacja cząsteczki przez Europejską Agencję Leków na terenie Europy jest oczekiwana.

– To otwiera kolejny rozdział terapii dla chorych na Alzheimera, który być może w niedalekiej przyszłości będzie zapisywany kartami kolejnych leków – podsumowuje dr Wojciech Bartman.

Rozmowa do obejrzenia poniżej.



 
© 2025 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.