GASTROENTEROLOGIA
Choroby górnego odcinka przewodu pokarmowego
 
Specjalizacje, Kategorie, Działy

Eozynofilia przełykowa reagująca na leczenie inhibitorami pompy protonowej

Udostępnij:
Na łamach renomowanego czasopisma Gut opublikowano stanowisko European Society of Eosinophilic Oesophagitis (EUROS) na temat tajemniczej jednostki chorobowej, określanej mianem reagującej na leczenie inhibitorami pompy protonowej eozynofilii przełykowej (ang. proton pump inhibitor-responsive oesophageal eosinophilia – PPI-REE).
Autorzy we wstępie przytaczają dominujący powszechnie pogląd, że jednym z kryteriów pomocnych w różnicowaniu choroby refluksowej przełyku z eozynofilowym zapaleniem przełyku jest dobra odpowiedź na zastosowanie inhibitorów pompy protonowej (ang. proton pump inhibitors - PPI) w przypadku pierwszej ze wskazanych jednostek chorobowych. Okazuje się jednak, że istnieje podgrupa chorych, u których spełnione są kliniczne i histologiczne kryteria eozynofilowego zapalenia przełyku, a reakcja na terapię PPI jest również pozytywna. Aby wyodrębnić tę podgrupę pacjentów, zdefiniowano termin PPI-REE. Badacze grupy roboczej EUROS przytaczają na łamach Gut najbardziej aktualne dane, sugerujące jednak, że obie jednostki chorobowe - PPI-REE oraz eozynofilowe zapalenie przełyku wyjściowo pod względem klinicznym, endoskopowym, histologicznym nie różnią się w sposób istotny. Co więcej, także badania na podłożu komórkowym i genetycznym nie wykazują różnic. Udowodniono natomiast, że podobnie jak w przypadku miejscowego zastosowania steroidów w eozynofilowym zapaleniu przełyku, także w PPI-REE po wdrożeniu terapii PPI, dochodzi do przywrócenia integralności nabłonkowej w przełyku, zmniejszenia nasilenia reakcji immunologicznych Th-2-zależnych oraz podobnych zmian w ekspresji genów w tkankach zmienionych chorobowo. Dodatkowo, ostatnie doniesienia pokazują, że część chorych z eozynofilowym zapaleniem przełyku, u których skutecznie zastosowano leczenie steroidami lub dietą, może uzyskać remisję choroby po wprowadzeniu PPI.
Autorzy konkludują, że istnieją przesłanki, aby nie wyróżniać PPI-REE jako niezależnej jednostki chorobowej. Eksperci grupy EUROS sugerują, aby w przypadku spełnienia kryteriów eozynofilowego zapalenia przełyku, podjąć wstępną próbę leczenia lekami z grupy PPI. Taka decyzja terapeutyczna – czyli zastosowanie PPI przed włączeniem miejscowych steroidów – jest podyktowana dobrym profilem bezpieczeństwa PPI, łatwością ich stosowania i zadowalającą skutecznością kliniczną.
 
Patronat naukowy portalu:
Prof. dr hab. n. med. Grażyna Rydzewska, Kierownik Kliniki Gastroenterologii CSK MSWiA
Redaktor prowadzący:
Prof. dr hab. n. med. Piotr Eder, Katedra i Klinika Gastroenterologii, Żywienia Człowieka i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.