Specjalizacje, Kategorie, Działy
123RF

COVID-19 nie zwiększa ryzyka porodu martwego ani przedwczesnego

Udostępnij:
W pierwszym roku pandemii COVID-19 nie doszło na świecie do większej liczby porodów przedwczesnych ani martwych urodzeń, co świadczy o tym, że choroba koronawirusowa nie podnosi ryzyka tych zdarzeń – czytamy na łamach „Canadian Medical Association Journal”.
Wnioski takie wyciągnęli badacze z University of Toronto na podstawie analizy ponad 2,4 miliona porodów, do których doszło w 2020 roku w Ontario.

Jak przypominają autorzy raportu, infekcje, stany zapalne, stres, zaburzenia medyczne, predyspozycje genetyczne i czynniki środowiskowe w równym stopniu mogą przyczyniać się do martwych urodzeń i porodów przedwczesnych. Na początku pandemii pojawiły się więc obawy, że być może zakażenie SARS-CoV-2 także sprzyja tym zjawiskom. Kraje takie jak Wielka Brytania, Włochy czy Indie donosiły o wzroście liczby urodzeń martwych i pewnej zmienności w liczbie urodzeń przedwczesnych.

Aby to zweryfikować, naukowcy z Toronto przeanalizowali narodziny na terenie prowincji Ontario w czasie ostatnich 18 lat i porównali trend w okresie przed pandemią (2002–2019) z okresem pandemii (od stycznia do grudnia 2020 r.).

– Nie stwierdziliśmy żadnych ważnych zmian w odsetku porodów przedwczesnych lub urodzeń martwych podczas pandemii, co jest bardzo uspokajające – mówi dr Prakesh Shah, pediatra i główny autor publikacji.

Jak dodaje, oczywiście środki podejmowane w związku z pandemią oraz ich przestrzeganie mogą wpłynąć na wskaźnik urodzeń przedwczesnych. Dlatego dodatkowo naukowcy przyjrzeli się wynikom urodzeń w regionach, w których wskaźniki zakażeń SARS-CoV-2 były wyższe (Toronto, region Peel, region York i Ottawa), a także porównali urodzenia w miastach i na wsiach oraz w dzielnicach o różnym poziomie średnich dochodów.

– Okazało się, że w pewnych rejonach niektóre ograniczenia pandemiczne wydają się mieć wręcz korzystny wpływ na wyżej wymienione zjawiska, a w innych przynoszą odwrotny skutek. Ogólny bilans wynosi jednak zero. – opowiada dr Shah.
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.