Depresja poporodowa częsta po cięciu cesarskim
Tagi: | depresja poporodowa, depresja, kobiety, ciąża, cięcie cesarskie |
Analiza wykazała, że jedna na sześć kobiet doświadcza objawów depresji poporodowej (PPD) dwa miesiące po cięciu cesarskim – wskazują badacze.
Naukowcy zaznaczają, że pewne czynniki, takie jak nagły poród przez cięcie cesarskie przed porodem, cięcie cesarskie po indukcji porodu czy brak wsparcia społecznego na sali operacyjnej i silny ból pooperacyjny wpływają na ryzyko rozwoju depresji poporodowej.
Naukowcy przeprowadzili prospektywne pomocnicze badanie kohortowe kwasu traneksamowego w zapobieganiu krwotokowi poporodowemu po cięciu cesarskim (TRAAP2) w celu zbadania częstości występowania PPD dwa miesiące po cięciu cesarskim i związanych z tym czynników ryzyka.
Łącznie uwzględniono 2793 kobiety (mediana wieku 33,5 roku), które miały cięcie cesarskie w 34. tygodniu ciąży lub później. Kobiety wypełniły Edynburską Skalę Depresji Poporodowej (EPDS) dwa miesiące po porodzie.
Prospektywnie zebrano informacje o cięciu cesarskim, utracie krwi po porodzie, bezpośrednim okresie poporodowym, wywiadzie psychiatrycznym oraz wspomnieniach porodu i bólu pooperacyjnego.
Wykorzystano dokumentację medyczną w celu uzyskania szczegółowych informacji na temat charakterystyki pacjentów. Okazało się, że 5 proc. miało epizod psychiatryczny (w 2,4 proc. depresja).Głównym punktem końcowym było dodatnie badanie przesiewowe w kierunku objawów zgodnych z depresją – zdefiniowanych jako diagnoza PPD – dwa miesiące po cięciu cesarskim, z wynikiem EPDS wynoszącym 13 lub wyższym.
Częstość występowania tymczasowego rozpoznania PPD po dwóch miesiącach od cięcia cesarskiego wynosiła 16,4% (95% CI, 14,9–18,0) z wynikiem EPDS 13 lub wyższym i wynosiła 23,1% (95% CI, 21,4-24,9%) z wartością odcięcia 11 lub wyższą.
Badania wykazały, że kobiety, które miały nagłe cięcie cesarskie przed porodem, miały większe ryzyko PPD niż te, które miały normalne cięcie cesarskie przed rozpoczęciem porodu (skorygowany iloraz szans [aOR], 1,70; 95% CI, 1,15–2,50). Kobiety, które rozpoczęły poród po indukcji, ale następnie miały cięcie cesarskie, miały również większe ryzyko PPD niż te, które miały je przed porodem (aOR, 1,36; 95% CI, 1,03–1,84).
Silny ból podczas pobytu w szpitalu po porodzie oraz złe wspomnienia z porodu były również czynnikami ryzyka PPD. Natomiast kobiety, które miały wsparcie społeczne na sali operacyjnej, wykazywały o 27% niższe ryzyko PPD (P = 0,02).
Zdaniem autorów identyfikacja podgrup kobiet zagrożonych PPD na podstawie aspektów ich doświadczenia położniczego może pomóc w badaniach przesiewowych dla kobiet, które mogą skorzystać z wczesnych badań przesiewowych i interwencji.