Specjalizacje, Kategorie, Działy

Co zwiększa ryzyko depresji u kobiet po menopauzie?

Udostępnij:
Wysoki procent kobiet po menopauzie doświadcza depresji, a ryzyko to jest zwiększone poprzez takie czynniki jak fizyczne ułomności oraz wielodzietność, wskazują naukowcy.
W krzyżowo-selekcyjnym badaniu 485 kobiet po menopauzie zadano im pytania a depresję stwierdzono u 199, czyli 41 procent, jak raportuje Kevser Ozdemir wraz z zespołem z Sakarya University w Turcji.

Co podwyższa ryzyko depresji? To spożywanie alkoholu, choroby w wywiadzie wymagające stosowania leków, fizyczna ułomność, choroby psychiczne w wywiadzie, posiadanie 4 lub więcej dzieci.

Wcześniejsze badania wskazują na odsetek depresji w wysokości 70 procent u kobiet po menopauzie. Wyniki odbiegają od poprzednich z uwagi na to, że obecnie badano kobiety przychodzące do opieki specjalistycznej przyszpitalnej, a nie w populacji ogólnej. Zauważono co więcej, że objawy depresji występują częściej w okresie perimenopauzy niż po jej przejściu z powodu utraty cyklu reprodukcyjnego i efektów hormonalnych.

Pomimo niższego odsetka depresji w badaniu, wyniki potwierdzają to, że lekarze powinni mieć świadomość zwiększonego ryzyka u tych pacjentów i dane te są spójne z dostępną literaturą. Badacze podkreślają, że depresja jest częsta u kobiet w średnim wieku, w szczególności u tych, u których występowała wcześniej lub z lękiem, przewlekłymi schorzeniami, u których notuje się stresujące zdarzenia życiowe. Należy również zdawać sobie sprawę z tego, że menopauza jest okresem większej wrażliwości na zmienność nastrojów.

Ozdemir i jego zespół wskazuje również, że wcześniejsze badania sugerują związek między zmniejszoną produkcją estrogenu w czasie menopauzy a psychologicznymi objawami, których doświadczają niektóre kobiety. W szczególności tryptofan, który odgrywa rolę w sekrecji serotoniny jest związany z niższym stężeniem estrogenu we krwi, co prowadzi do obniżonego poziomu serotoniny. A ten niższy poziom prowadzi do depresji i lęku.

Badacze spekulują również dlaczego niektóre inne czynniki, które zidentyfikowali mogą być związane z depresją. Na przykład posiadanie wielu dzieci może oznaczać, że kobieta ma mniej czasu dla siebie, swojego współmałżonka i aktywności seksualnej. Co więcej, kobiety z duża liczbą dzieci mają także wiele wnuków, które wymagają opieki.

Badanie objęło 485 kobiet po menopauzie, które odwiedzały kliniki położnicze i ginekologiczne w Sakaryi od marca do września 2018 roku. Ich wiek wahał się od 35 lat do 78 ze średnią 56. Większość kobiet, bo aż 97 procent naturalnie przechodziło menopauzę, ale niewielka część doświadczyła jej na skutek chemioterapii lub leczenia chirurgicznego.

Naukowcy prowadzili wywiady osobiste z kobietami i zebrali dane w kwestionariuszu z zastosowaniem skal. Odnaleziono umiarkowaną korelację między depresją a lękiem, ale żadnej między depresją a strachem przed śmiercią.
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.