Specjalizacje, Kategorie, Działy
123RF

Europejski Tydzień Profilaktyki Raka Szyjki Macicy

Udostępnij:
Od 22 do 28 stycznia obchodzony jest Europejski Tydzień Profilaktyki Raka Szyjki Macicy. Ministerstwo Zdrowia przypomina, że świadomość zachorowania na nowotwory wywołane wirusem HPV jest niezbędna w profilaktyce. HPV odpowiada za prawie wszystkie zachorowania na raka szyjki macicy.
Regularne badania cytologiczne i ginekologiczne
Europejski Tydzień Walki z Rakiem Szyjki Macicy ma zwrócić uwagę kobiet na to, jak ważne są regularne badania cytologiczne i ginekologiczne. Jednym z działań profilaktycznych jest też szczepienie przeciwko HPV. Zaleca się podanie szczepionki przed rozpoczęciem aktywności seksualnej, co dotyczy zarówno dziewczynek, jak i chłopców. Od 1 czerwca 2023 roku w Polsce dostępny jest bezpłatny program szczepień przeciwko HPV dla dzieci w wieku 9-18 lat.

Wirus HPV nie jest jednorodny. Znanych jest niemal 200 typów wirusa HPV, który może wywoływać również inne nowotwory u kobiet i mężczyzn. Główną drogą zakażenia HPV są kontakty seksualne.

HPV odpowiada za blisko 100 proc. stanów przedrakowych i raka szyjki macicy, 64-100 proc. stanów przedrakowych i nowotworów pochwy, 90 proc. nowotworów odbytu, a także za nowotwory prącia, sromu, jamy ustnej, nosogardzieli, nasady języka, migdałków, gardła, głowy i szyi.

Zakażenie wirusem HPV nie przenosi się drogą krwi. HPV przenosi się przez kontakt skórny – pełny stosunek seksualny nie jest konieczny do zakażenia i w odróżnieniu od większości zakażeń przenoszonych drogą płciową, użycie prezerwatywy nie chroni przed zakażeniem, a jedynie zmniejsza ryzyko.

Infekcje HPV są powszechne. Większość zakażeń HPV ma charakter bezobjawowy i przemijający. Jednak mogą rozwinąć się poważne lub nawet zagrażające życiu choroby, takie jak rak szyjki macicy.

Przeważająca liczba zakażeń różnymi typami HPV ustępuje samoistnie dzięki odpowiedzi immunologicznej organizmu. Tzw. przetrwałe zakażenie wirusem HPV, utrzymujących się powyżej 24 miesięcy, może w kolejnych latach prowadzić do powstania nowotworu.

Ludzki wirus brodawczaka (Human papillomavirus, HPV) opisano po raz pierwszy w latach 50. XX wieku. W 1972 roku polska lekarka prof. Stefania Ginsburg-Jabłońska opisała jako pierwsza związek wirusa HPV z rakiem skóry. W latach 1980-1990 niemiecki wirusolog profesor Harald zur Hausen z Niemieckiego Centrum Badań nad Rakiem w Heidelbergu prowadził badania dotyczące związku wirusa HPV z rakiem szyjki macicy, za które otrzymał Nagrodę Nobla w 2008 roku.

Przeczytaj także: "Późny wiek nie zwalnia z wizyt u ginekologa" i "Zamiast cytologii badania HPV HR w programie przesiewowym raka szyjki macicy" .

 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.