Specjalizacje, Kategorie, Działy

Niedobór jodu wpływa negatywnie na płodność

Udostępnij:
Kobiety, które mają niedobór jodu i próbują zajść w ciążę, mogą mieć o połowę mniejsze szanse na poczęcie dziecka w porównaniu z kobietami o prawidłowym poziomie jodu – jak wynika z ostatnich badań przeprowadzonych w Stanach Zjednoczonych.
Naukowcy obserwowali ponad 500 kobiet próbujących zajść w ciążę przez około pięć lat i odkryli, że ogólnie osoby z umiarkowanym do ciężkiego niedoborem jodu mają o 46% niższe szanse na zajście w ciążę w każdym cyklu.
„Nasze odkrycie, że umiarkowany niedobór wiąże się z problemami z poczęciem, ma istotne znaczenie dla zdrowia publicznego" - powiedział dr James Mills z Eunice Kennedy Shriver, Narodowego Instytutu Zdrowia Dziecka i Rozwoju Człowieka w Bethesda w stanie Maryland.
Jod odgrywa istotną rolę w rozwoju mózgu w czasie ciąży, ale z badań przeprowadzonych w przeszłości wynika, że około 30% kobiet w wieku rozrodczym ma stężenie jodu poniżej wartości 100 mikrogramów na litr.
Obecne wytyczne USA sugerują, że kobiety w ciąży i karmiące piersią powinny przyjmować suplement zawierający 150 mikrogramów jodu, jednakże zalecenia te nie odnoszą się do tego, jakie dawki jodu powinny przyjmować kobiety przed zajściem w ciążę.
Wybór diety z odpowiednią ilością jodu jest kluczowy dla zajścia w ciążę. Poziomy jodu w żywności mogą się różnić w zależności od kraju i rodzaju żywności, a wysoki poziom jodu może również stanowić problem, więc "więcej znaczy lepiej" niekoniecznie jest prawdziwe – stwierdzili badacze. Dobre źródła jodu można jednak znaleźć w rybach, szczególnie w białych rybach, owocach morza, mleku i produktach mlecznych. Niektóre sole zawierają jod, ale kobiety nie powinny spożywać większej ilości soli, aby uzyskać więcej jodu.
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.