Specjalizacje, Kategorie, Działy
123RF

Polski kandydat na lek onkologiczny z pozytywnymi wynikami badań ex vivo

Udostępnij:
Wyniki badań prowadzonych przez wiodący ośrodek badawczy nad terapiami onkologicznymi, amerykański Champions Oncology Inc., wskazują większe okno terapeutyczne PolEpi niż wolnego chlorowodorku epirubicyny. Tym samym polski kandydat na lek onkologiczny w leczeniu raka jajnika może być skierowany do badań efektywności w modelu zwierzęcym.
– W ramach badań nad PolEpi sprawdzamy możliwość skuteczniejszego i bezpieczniejszego leczenia onkologicznego niż obecnie stosowane terapie. Naszym celem jest opracowanie technologii, która umożliwi dostarczenie większej ilości substancji czynnej do komórek nowotworowych, a jednocześnie pozwoli ograniczyć działania niepożądane. Odpowiedzią na te wyzwania ma być właśnie PolEpi – tłumaczy prof. Tomasz Ciach, członek zarządu NanoGroup S.A. i ekspert z dziedziny nanotechnologii.

Wyniki badań prowadzonych przez Champions Oncology Inc., w połączeniu z rezultatami badań tolerancji, pozwalają stwierdzić, że w porównaniu ze stosowanym m.in. w leczeniu raka jajnika chlorowodorkiem epirubicyny PolEpi ma potencjał do efektywniejszego hamowania wzrostu nowotworów przy jednoczesnym ograniczeniu działań niepożądanych.

Jednym z problemów stosowanych obecnie leków w chemioterapii jest ich silny negatywny wpływ również na komórki zdrowe. Technologia, która pozwoli dostarczać substancję czynną bezpośrednio do komórek nowotworowych, może przyczynić się do znacznego ograniczenia toksyczności leczenia i poprawy jego efektywności. Jak wynika z eksperymentów prowadzonych przez NanoVelos S.A., takie możliwości stwarza nanoplatforma do transportu substancji aktywnych. Platformą dostarczania nanocząstek nowej generacji do komórek rakowych jest właśnie będący przedmiotem badań kandydat na lek PolEpi.

– Wyniki, które otrzymaliśmy, dotyczą badań ex vivo prowadzonych na modelach tkanek nowotworowych pobranych od pacjentek z różnymi: charakterystyką guza jajnika, zastosowaną terapią i odpowiedzią na nią, w tym brakiem odpowiedzi na leczenie inną antracykliną niż epirubicyna. Oczekujemy na uzupełnienia do końcowej wersji raportu z Champions Oncology Inc., jednak nie będą one miały wpływu na prezentowane wnioski z badań – wyjaśnia dr n. med. Adam Kiciak, chief medical officer w NanoGroup S.A.

Uzyskane spójne wyniki w połączeniu z pozytywnymi rezultatami z badania tolerancji po otrzymaniu raportu końcowego pozwolą przejść do kolejnego etapu badań nad PolEpi w Champions Oncology. Będzie on polegał na sprawdzaniu efektywności terapii na myszach laboratoryjnych z wszczepionym nowotworem jajnika. – To kolejny krok, jaki musimy wykonać na drodze do rozpoczęcia badań u pacjentów – dodaje dr Adam Kiciak.

 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.