Specjalizacje, Kategorie, Działy

Posiadanie dzieci zwiększa tymczasowo ryzyko raka piersi

Udostępnij:
Posiadanie dziecka tymczasowo zwiększa ryzyko raka piersi o około 80 procent w porównaniu do ryzyka kobiet, które nigdy nie rodziły, do takiego wniosku doszli na podstawie badań naukowcy.
Naukowcy stwierdzili, że ryzyko raka piersi wynosi 4 - 6 lat po porodzie, ale potem zaczyna spadać. Po kolejnych 19 latach ryzyko powraca do tego samego poziomu, co u kobiet, które nigdy nie rodziły.

Po 34,5 roku od urodzenia najmłodszego dziecka ryzyko raka piersi jest o 23 procent niższe niż ryzyko u kobiet, które nigdy nie były w ciąży.

Podczas gdy 45-letnia kobieta, która nigdy nie rodziła, miała 0,62 procent szans na zdiagnozowanie raka piersi, szanse na raka piersi u kobiety w tym samym wieku, która rodziła w przeszłości to ryzyko było tylko nieznacznie wyższe, na poziomie 0,66 procent.

Podobnie, w wieku 50 lat szanse na zdiagnozowanie raka piersi wynosiły 1,95 procent dla kobiet bezdzietnych i 2,20 procent dla kobiet z niedawną ciążą, różnica wynosiła tylko o jedną czwartą punktu procentowego.
Kobiety, które urodziły swoje pierwsze dziecko przed 25. rokiem życia, nie miały żadnego podwyższonego ryzyka.

Dotychczas uważano, że ciąża i poród chronią kobiety przed rakiem piersi, ale to przekonanie wynikało z analizy zachorowań na raka wśród kobiet w wieku 60 lat i starszych. W rzeczywistości połowa kobiet z rakiem piersi jest diagnozowana przed 62 rokiem życia.

Nowe odkrycia, które opisane zostały w Annals of Internal Medicine, oparto na danych z 15 badań, które obejmowały 890 000 kobiet w różnym wieku na trzech kontynentach. Badania wykazały, że kobiety z największą liczbą dzieci i te, które miały później dzieci, były najbardziej zagrożone rakiem piersi. Jeśli w wywiadzie rodzinnym dotyczącym raka piersi dodatkowy występował rak, to ryzyko zachorowania przez te kobiety na rak piersi wzrastało dwukrotnie. To ryzyko u matek jest prawdopodobnie spowodowane faktem, że tkanka piersi dzieli się gwałtownie podczas ciąży, zwiększając prawdopodobieństwo błędu kopiowania w kodzie genetycznym.
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.