Specjalizacje, Kategorie, Działy

Stosowanie flukonazolu u kobiet w ciąży bez ryzyka urodzenia martwego dziecka

Udostępnij:
Badacze z Karolinska Institute nie potwierdzili twierdzenia, że stosowanie flukonazolu doustnie w leczeniu przeciwgrzybiczym podczas ciąży wiąże się z ryzykiem martwego porodu. Badanie zostało opublikowane w prestiżowym czasopiśmie medycznym JAMA.
Kandydoza pochwy występuje często w okresie ciąży. Leczeniem pierwszego rzuty w tym schorzeniu są środki dopochwowe. W przypadku ostrych objawów i nawracających epizodów stosuje się doustne leki przeciwgrzybicze – flukonazol, mimo że ogólnie ten sposób leczenia jest odradzany, to jednak od 0,5 do 4 procent kobiet w ciąży stosuje ten lek.

W 2016 roku opublikowano badania dowodzące, że stosowanie flukonazolu w ciąży wiąże się ze zwiększonym ryzykiem spontanicznych poronień. Jednak obecnie naukowcy z Karolinska Institute we współpracy z Norweskiego Instytutu Zdrowia Publicznego w prowadzonych niezależnych badaniach, w których uczestniczyło ponad 10 000 kobiet stosujących flukonazol w czasie ciąży i porównano ich wyniki do 100 000 kobiet, którzy nie stosowali tego leku, nie potwierdziły tego twierdzenia. Badanie, opublikowane w JAMA, pokazuje, że stosowanie flukonazolu, nie wiąże się z podwyższonym ryzykiem urodzenia martwego dziecka lub zgonu noworodka. Analiza była prowadzona dla różnych dawek leku.
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.