„Zdolni do pracy? Choroby układu mięśniowo-szkieletowego a rynek pracy w Polsce” - raport ZUS-u

Udostępnij:
Wielu polskich pracowników zbyt wcześnie rezygnuje z pracy z powodu problemów zdrowotnych. W 2009 r. prawie 6 tys. osób otrzymało rentę z tytułu niezdolności do pracy spowodowanej chorobami układu mięśniowo-szkieletowego. Wśród nich 866 osób uznano za całkowicie niezdolne do pracy. W efekcie koszty rent wyniosły w 2009 r. niemal 330 mln euro, kolejne 470 mln euro wypłacono tytułem kosztów związanych z niezdolnością do pracy. Niepublikowane dotąd dane ZUS mówią jednak o niebagatelnych 874 mln euro wydanych na świadczenia związane z niezdolnością do pracy osób ze schorzeniami układu mięśniowo-szkieletowego.
Czas na kompleksową analizę wpływu chorób układu mięśniowo-szkieletowego na polskie społeczeństwo, gospodarkę i sektor ochrony zdrowia.

Wpływ ten ilustruje raport „Zdolni do pracy? Choroby układu mięśniowo-szkieletowego a rynek pracy w Polsce”. Raport, opracowany m.in. dzięki danym udostępnionym po raz pierwszy w Polsce przez ZUS, jest punktem wyjścia implementacji międzynarodowego projektu Fit for Work realizowanego do tej pory w 27 krajach europejskich i pozaeuropejskich.

Polska inauguracja projektu miała miejsce w trakcie tegorocznego XXI Forum Ekonomicznego w Krynicy-Zdroju. Podczas panelu „Zdrowy szkielet polskiej gospodarki? Ile tracimy z powodu chorób (nie)pracujących Polaków” odbyła się prezentacja wyników raportu połączona z dyskusją nad konsekwencjami gospodarczymi, społecznymi i zdrowotnymi chorób o podłożu mięśniowo-szkieletowym w Polsce. Pełna wersja raportu jest już dostępna na stronie http://www.visiongroup.pl/Raport_09_2011.pdf W dyskusji wzięli udział m.in.: Stephen Bevan, Prezes The Work Foundation, Andrzej Malinowski, Prezydent Pracodawców RP, Zbigniew Derdziuk, Prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, prof. Bolesław Samoliński, Przewodniczący Zespołu Priorytetów w obszarze zdrowia Polskiej Prezydencji UE, prof. Witold Tłustochowicz, Krajowy Konsultant w Dziedzinie Reumatologii oraz Krzysztof Łanda, Prezes Fundacji Watch Health Care.

Projekt Fit for Work jest realizowany w ramach międzynarodowego programu badawczego The Work Foundation, zapoczątkowanego w 2007 r. w Wielkiej Brytanii. Celem projektu jest pokazanie zależności między profilaktyką, diagnostyką i leczeniem chorób układu mięśniowo-szkieletowego, na które cierpi obecnie ponad 100 milionów Europejczyków, a wpływem na społeczeństwo i wyniki gospodarcze. Polska edycja programu jest realizowana we współpracy ze Stowarzyszeniem Central and Eastern European Society of Technology Assessment in Health Care (CEESTAHC). Projekt został objęty patronatem Polskiej Prezydencji UE. Ambasadorem programu jest prezydent Lech Wałęsa. Implementacja projektu Fit for Work w Polsce ma na celu dokonanie szczegółowej analizy wpływu chorób układu mięśniowo-szkieletowego na życie zawodowe polskich pracowników, adekwatności oferowanego leczenia, kosztów tych schorzeń ponoszonych przez samych chorych jak i członków ich rodzin, pracodawców, ZUS, NFZ a także całą gospodarkę.

- Schorzenia układu mięśniowo-szkieletowego powinny być jednym z priorytetów w działaniach na rzecz poprawy zdrowia publicznego – deklaruje prof. Bolesław Samoliński, przewodniczący Zespołu Priorytetów w obszarze zdrowia Polskiej Prezydencji UE, uczestnik panelowej dyskusji w Krynicy. – Konieczne jest zbudowanie takiego systemu, który w przypadkach, gdy już w okresie pracy zawodowej dojdzie do uszkodzenia narządu ruchu, umożliwi szybkie i sprawne przywrócenie pacjenta do poprzedniego trybu życia. Tak działający system przynosi zysk całemu społeczeństwu.

Choroby układu mięśniowo-szkieletowego w istotny sposób wpływają na zdolność do pracy, zmniejszając produktywność i udział w rynku pracy tysięcy polskich pracowników. Według oficjalnych danych niemal 10% Polaków w wieku produkcyjnym nie pracuje z powodu całkowitej bądź częściowej niepełnosprawności. Schorzenia układu mięśniowo-szkieletowego, takie jak m.in.: bóle pleców, rąk i karku, reumatoidalne zapalenie stawów, zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa, ograniczają wydajność około połowy osób zatrudnionych w Polsce. W 2005 r. co najmniej 5% Polaków pozostawało bez pracy z powodu niepełnosprawności wynikającej z chorób układu mięśniowo-szkieletowego. U 16,3% polskich pracowników stwierdzono częściową niezdolność do pracy spowodowaną tą grupą chorób, a 2,8% było niezdolnych do samodzielnej egzystencji. W 2010 r. przypadki schorzeń układu mięśniowo-szkieletowego skutkowały ponad 26 milionami dni nieobecności w pracy, co stanowiło 10% całkowitej liczby dni nieobecności pracy w Polsce. – Choroby układu mięśniowo-szkieletowego są jednymi z najdroższych chorób, za które płaci i pracodawca i budżet państwa – podkreśla Andrzej Malinowski, Prezydent Pracodawców RP.

Odczuwalne dla chorego objawy schorzeń układu mięśniowo-szkieletowego, takie jak ból i ograniczenie zdolności ruchowej, mogą wpływać na szereg aspektów wydajności pracownika: wytrzymałość, zdolności poznawcze i koncentrację, racjonalność myślenia, nastrój, sprawność ruchową i zręczność. Opóźnienia w podjęciu leczenia mogą skutkować nasileniem się objawów schorzenia i ograniczyć zdolność do kontynuowania pracy, wydłużyć czas przebywania na zwolnieniu lekarskim i utrudnić rehabilitację. – Badania The Work Foundation pokazały, że Polska ma zasoby finansowe, by zmniejszyć wpływ chorób układu mięśniowo-szkieletowego na populację – podkreśla Stephen Bevan, Prezes The Work Foundation. – Praca zaś musi stać się pierwszoplanowym efektem leczenia. Kontynuacja zatrudnienia lub powrót do pracy wpływa pozytywnie na somatyczny i psychiczny stan osób chorych na schorzenia układu mięśniowo-szkieletowego i zmniejsza społeczny ciężar chorób w Polsce.

- Wyniki raportu wskazują na konieczność fundamentalnej zmiany w sposobie postrzegania chorób układu mięśniowo-szkieletowego przez pracodawców, decydentów, specjalistów w obszarze ochrony zdrowia – zauważa Krzysztof Łanda, prezes Fundacji Watch Health Care, uczestnik panelowej dyskusji w Krynicy. – Sami pacjenci muszą poznać swoje prawa i uwierzyć, że przy odpowiednim leczeniu i udzielonym im wsparciu mogą kontynuować, podjąć lub na nowo podjąć pracę. Piłeczka jest po stronie decydentów – potrzeba działań mających na celu zatrzymanie większej liczby pracowników na rynku pracy, potrzeba starań o minimalizację wpływu schorzeń układu mięśniowo-szkieletowego na wydajność pracy, koszty opieki zdrowotnej i stopień wykluczenia społecznego.

Warunkiem osiągnięcia tego jest opracowanie efektywnych mechanizmów umożliwiających wczesną diagnozę i leczenie pacjentów z chorobami układu mięśniowo-szkieletowego tak aby mogli jak najszybciej wrócić do pracy zawodowej. Osoby dotknięte tą grupą schorzeń często zbyt wcześnie rezygnują z pracy, z powodu bólu towarzyszącego chorobie, dysfunkcji fizycznej i psychicznej, strachu lub wstydu. Tymczasem przy odpowiednim wsparciu lekarzy i pracodawców mogliby kontynuować pracę. Dla chorych na schorzenia układu mięśniowo-szkieletowego praca może być jednocześnie przyczyną ich schorzenia, jak i elementem terapii. Badania pokazują, że stopniowy lub wieloetapowy powrót do pracy może wspomóc łagodzenie przebiegu chorób układu mięśniowo-szkieletowego i leczenia tego schorzenia.

- W Polsce brakuje działań koncentrujących się na postrzeganiu pacjentów z chorobami układu mięśniowo-szkieletowego z perspektywy ich aktywności zawodowej. Potrzebna jest też zmiana percepcji kosztów, jakie niosą choroby układu mięśniowo-szkieletowego. Należy zacząć skupiać się na kosztach społecznych, nie zaś wyłącznie na kosztach bezpośrednich tego typu schorzeń – dodaje Łanda.

Raport „Zdolni do pracy? Choroby układu mięśniowo-szkieletowego a rynek pracy w Polsce” jest już dostępny na stronie http://www.visiongroup.pl/Raport_09_2011.pdf

Relacja video z panelu „Zdrowy szkielet polskiej gospodarki? Ile tracimy z powodu chorób (nie)pracujących Polaków” znajduje się pod adresem www.capital24tv.pl
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.