123RF

Pierwszy taki zabieg w UCK w Gdańsku

Udostępnij:

W Uniwersyteckim Centrum Klinicznym w Gdańsku przeprowadzono zabieg przezskórnej implantacji zastawki Venus w pozycję płucną. 

Postęp w interwencyjnym leczeniu wrodzonych i strukturalnych wad serca, umożliwia coraz częściej leczenie bez konieczności przeprowadzania zabiegów kardiochirurgicznych. Wiele z tych technik stosuje się w Klinice Kardiologii Dziecięcej i Wad Wrodzonych Serca w Uniwersyteckim Centrum Klinicznym w Gdańsku od wielu lat.

6 listopada

Pierwszy w UCK zabieg przezskórnej implantacji zastawki tętnicy płucnej typu Venus przeprowadzono 6 listopada u pacjentów po korekcji zespołu Fallota (złożonej siniczej wady serca), u których doszło do istotnej dysfunkcji zastawki tętnicy płucnej. Kolejny, bardzo rozległy zabieg kardiochirurgiczny obarczony byłby bardzo wysokim ryzykiem.

Zabieg przeprowadzony był w Pracowni Kardiologii Inwazyjnej I Kliniki Kardiologii UCK przez prof. Roberta Sabiniewicza z Katedry i Kliniki Kardiologii Dziecięcej i Wad Wrodzonych Serca GUMed i dr. hab. Radosława Targońskiego z I Katedry i Kliniki Kardiologii GUMed przy udziale eksperta w stosowaniu tej metody leczenia – prof. Sebastiana Górecznego z Kliniki Kardiologii Dziecięcej USD w Krakowie.

Zabiegi przebiegły bez powikłań i zakończyły się powodzeniem – kilka dni później, po badaniach kontrolnych, pacjenci zostali wypisani do domu. Na ten sukces pracował zespół kierowany przez prof. Joannę Kwiatkowską z Kliniki Kardiologii Dziecięcej i Wad Wrodzonych Serca Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, a w szczególności lek. Sebastian Ciemny i dr Lidia Woźniak-Mielczarek.

Na zabiegi czekają już kolejni pacjenci, u których wiele lat po korekcji złożonej wady serca doszło do powstania istotnej niedomykalności zastawki tętnicy płucnej.

Przeczytaj także: „Ranking szpitali klinicznych”.

Menedzer Zdrowia linkedin

 
© 2025 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.