33. Finał WOŚP – zebrano ponad 178 mln zł

Udostępnij:

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy zbiera w tym roku pieniądze na zakup najnowocześniejszego sprzętu do diagnostyki i chirurgii onkologicznej oraz aparatury wykorzystywanej w leczeniu dzieci z chorobami hematologicznymi. Kwota deklarowana 33. finału to aż 178 531 625 złotych. To o ponad 3 mln zł więcej niż na koniec zeszłorocznego wydarzenia. Kwota może się zwiększyć, bo wiele aukcji jeszcze trwa.

  • Dzięki pieniądzom z 33. Finału WOŚP możliwe będzie doposażenie placówek medycznych, co pomoże w skuteczniejszym i szybszym leczeniu dzieci walczących z chorobami nowotworowymi
  • Za pieniądze z tegorocznego finału WOŚP będzie chciała kupić sprzęt dla 18 oddziałów dziecięcych, 17 hospicjów, pięciu ośrodków neurochirurgii onkologicznej, sześciu ośrodków chirurgii onkologicznej oraz czterech zakładów patomorfologii
  • Do placówek trafią m.in.: zestawy laparoskopowe, roboty do chirurgii onkologicznej, urządzenia do mapowania magnetycznego mózgu, rezonanse magnetyczne MRI, aparaty USG, skanery do preparatów histopatologicznych

Jerzy Owsiak otworzył finał po godz. 8.30 w telewizyjnym studiu, zbudowanym specjalnie na ten dzień na błoniach Stadionu Narodowego w Warszawie. Tegoroczna finałowa scenografia przenosi widzów na Księżyc.

– Jak patrzymy sobie na ten wielki ogromny glob, patrzymy na kulę ziemską – zróbmy wszystko, aby ten dzień był niezwykle pozytywny, ciepły, radosny. Taki nasz! Przepiękny! – powiedział ze studia na rozpoczęcie zbiórki lider orkiestry.

Przez całą niedzielę na ulicach miast kwestowało 120 tys. wolontariuszy, zrzeszonych w prawie 1,7 tys. sztabach (w tym prawie stu zagranicznych). Każdy zbierający miał na sobie, obowiązkowo, identyfikator z hologramem, a skarbonki były zaplombowane.

Bieg „Policz się z cukrzycą”

Ulice pełne były w niedzielę przechodniów z czerwonymi naklejkami na kurtkach, torebkach i czapkach.

Miasteczko WOŚP na błoniach Stadionu Narodowego odwiedzać można było już w sobotę, tego dnia odbył się towarzyszący zbiórce od lat bieg „Policz się z cukrzycą”.

W niedzielę od godz. 14 na głównej scenie rozpoczęły się darmowe, otwarte dla publiczności, koncerty. Wśród muzyków, którzy w niedzielę grali dla WOŚP, byli m.in. Mery Spolsky, Sztywny Pal Azji i Nocny Kochanek.

W Łodzi na ul. Piotrkowskiej, a następnie na innych ulicach prezentowały się stajnie i kluby jeździeckie, grupa rekonstrukcyjna ze Stowarzyszenia Ułanów im. mjr. Hubala oraz jeźdźcy indywidualni. To Wielka Szarża pod przewodnictwem Sekcji Konnej Straży Miejskiej – wydarzenie towarzyszące w tym mieście finałom orkiestry od 2011 r. Na słynnym deptaku miasta oglądało ją wielu mieszkańców Łodzi, którzy chętnie wrzucali pieniądze do puszek licznych wolontariuszy WOŚP.

W Szczecinie wolontariusze kwestowali na pokładzie statku badawczego „Nawigator XXI” i nabrzeżu pod Wałami Chrobrego, studenci Politechniki Morskiej oprowadzali zainteresowanych po szczecińskiej uczelni.

Tradycyjnie finał wsparły też kluby morsów w różnych częściach kraju, m.in. Opolu, Jaśle, Głownie i Krakowie. W stolicy Małopolski do zbiórki przyłączyła się – grająca z WOŚP od pierwszego finału – Anna Dymna, aktorka i prezes fundacji „Mimo Wszystko”. Wraz z podopiecznymi kwestowała w niedzielę na krakowskim Rynku.

Anna Dymna: Dzień jak iskra dobra

– To jest taki dzień, kiedy iskra dobra zapala się w wielu ludziach, którzy nie wiedzą o tym, że są dobrzy – powiedziała artystka.

W Opolu stanęło „mundurowe miasteczko", gdzie można było zobaczyć sprzęt i uzbrojenie, jakie wykorzystują opolscy policjanci i żołnierze 10. Opolskiej Brygady Logistycznej. W Nysie od niedzieli jedno z rond nosi nazwę Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

W województwie świętokrzyskim działa 50 sztabów, a na ulice wyszło około 5 tys. wolontariuszy. W Kielcach mieszkańcy i wolontariusze pobili rekord Guinnessa we wspólnym tańczeniu poloneza – udział wzięło 818 osób, bijąc poprzedni wynik z Obornik Śląskich (568 uczestników). W kieleckim Domu Środowisk Twórczych odbywała się największa licytacja regionu – pod młotek trafiło 120 przedmiotów, w tym m.in. obrazy i porcelana.

„Letnia zadyma w środku zimy", jak nazywa finały jej twórca Jerzy Owsiak, odbywała się w niedzielę również poza granicami Polski. W tym roku razem z WOŚP grały 93 sztaby zagraniczne z 23 krajów, w Europie, Australii, Ameryce Północnej, Azji i Afryce.

Londyński sztab zorganizował rajd rowerowy po trasie w kształcie serca. Wolontariusze w Liverpoolu wyruszyli na tradycyjny WOŚP-owy spacer „Z puszką na najwyższy szczyt”. Wspólnie zdobyli Whernside (736 m) w Yorkshire Dales.

Aukcje trwają nadal!

Trwają nadal internetowe zbiórki, m.in. do e-skarbonek, przez stronę zrzutka.pl oraz m.in. SMS-y. W serwisie Allegro internauci mogą brać udział w niemal 100 tys. aukcji charytatywnych, z których dochód zasili konto finału.

Menedzer Zdrowia twitter

 
© 2025 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.