Akcelerator w Regionalnym Ośrodku Onkologicznym w Łodzi

Udostępnij:
Regionalny Ośrodek Onkologiczny w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym im. M. Kopernika w Łodzi ma nowy akcelerator do napromieniania nowotworów. To szósty i najnowocześniejszy aparat w Zakładzie Teleradioterapii. Całkowity koszt inwestycji wyniósł ponad 15 mln zł.
Aparat dzięki specjalnemu 120-listkowemu kolimatorowi potrafi tak precyzyjnie „wyrzeźbić” przestrzeń promieniowania, że skupia promienie wyłącznie w obszarze guza i oszczędza zdrowe tkanki, ustala zróżnicowane dawki promieniowania w obrębie guza, w zależności od różnic w gęstości guza i różnej promieniowrażliwości jego fragmentów (gdy część guza wymaga intensywniejszego naświetlania niż reszta), wykrywa niezamierzone zmiany położenia napromienianego guza i "podąża" za nim (np. gdy pacjent nieznacznie się poruszy lub gdy poruszy się narząd wewnętrzny), tak aby przypadkowo nie naświetlić zdrowych tkanek oraz posiada system detekcji ruchomości oddechowej i wykonuje tzw. bramkowanie oddechowe - to niezwykle istotne przy naświetlaniu guzów położonych w obrębie klatki piersiowej (np. nowotwory płuc), które przemieszczają się w rytmie ruchów oddechowych klatki piersiowej.

Akcelerator wykrywa rytm oddechów i "strzela" promieniowaniem tylko w momencie gdy guz znajduje się w odpowiednim miejscu. Bez detekcji ruchomości oddechowej naświetleniu uległby nie tylko guz, ale także trzykrotnie od niego większy obszar zdrowych tkanek.

Akcelerator wykorzystywany będzie dla celów stereotaktycznej radiochirurgii zewnątrzczaszkowej (nowotwory narządów klatki piersiowej i jamy brzusznej) oraz stereotaktycznej radiochirurgii wewnątrzczaszkowej (nowotwory mózgu). Niezwykła precyzja naświetlania sprawia, że wielu przypadkach radioterapia jest alternatywą dla klasycznych zabiegów operacyjnych, które obarczone są większym ryzykiem i koniecznością długiej hospitalizacji. Z tego powodu nowoczesna radioterapia nazywana jest "radiochirurgią", a coraz częściej także "wirtualną chirurgią XXI wieku".

Przy okazji instalacji nowo zakupionego akceleratora, wyposażono jeden z pozostałych 5-ciu akceleratorów w taki sam 120-listkowy kolimator, dzięki temu jedno urządzenie może zastąpić drugie w razie awarii. Pozostałe akceleratory mają 80-listkowe kolimatory (liczba listków odpowiada za precyzję rzeźbienia obszaru promieniowania - 120 listków to obecnie maksimum technicznych możliwości).

Dzięki uruchomieniu kolejnego akceleratora w Zakładzie Teleradioterapii łódzkiego Ośrodka Onkologicznego będzie można zwiększyć liczbę naświetlań o 15-20%. Aby sprostać zaleceniom unijnym oraz zaleceniom WHO mówiącym o liczbie akceleratorów w danym regionie przypadającą na liczbę mieszkańców, łódzki ośrodek powinien dysponować 8-15 akceleratorami. Szpital im. Kopernika w Łodzi jest jedyną placówką w województwie, która wykonuje procedury radioterapii.
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.