Amerykańskie firmy farmaceutyczne poskarżyły się Obamie na Polskę

Udostępnij:
– Firmy farmaceutyczne zrzeszone w PhRMA rekomendowały rządowi USA umieszczenie Polski na Priority Watch List w raporcie Special 301 – ogłosiła w oświadczeniu rozesłanym mediom Amerykańska Izba Handlowa w Polsce. Oznacza to, że organizacja zrzeszająca największe amerykańskie firmy farmaceutyczne chciała, by władze USA objęły Polskę obserwacją, która pomogłaby ustalić, czy Rzeczpospolita nie narusza prawa i zasad międzynarodowej współpracy, gdy chodzi o leki. Koncerny – wbrew informacjom mediów – nie postawiły jednak na swoim. Polska na listę nie trafiła – są na niej np. Kanada, Izrael i Ukraina.
– Celem naszej rekomendacji było doprowadzenie do podjęcia przez rządy obu krajów poważniejszego dialogu dotyczącego relacji handlowych w branży farmaceutycznej – pisze w swoim oświadczeniu PhRMA. Zdaniem autorów, ten dialog jest niewystarczający.

Raport Special 301, opublikowany 30 kwietnia 2012 r., podkreśla obawy rządu USA dotyczące ostatnich zmian ustawodawstwa regulującego system opieki zdrowotnej w Polsce oraz ich wpływu na zasady polityki cenowej, refundacyjnej i zasady prowadzenia badań klinicznych. Polska jest wzmiankowana w raporcie – ale na Priority Watch List nie trafiła. Są na niej Chiny, Rosja, Algieria, Argentyna, Kanada, Chile, Indie, Indonezja, Izrael, Pakistan, Tajlandia, Ukraina i Wenezuela.

Polska znajdowała się już na Priority Watch List. Za sprawą firm komputerowych, zarzucających naszemu krajowi tolerowanie piractwa. Naszym sukcesem było opuszczenie listy w 2010 roku.

Dlaczego trafić możemy na nią teraz? Zacytujmy część wzmianki o Polsce zamieszczonej w raporcie. Amerykanie zarzucają nam “general lack of ability to meet with the Ministry of Health”. Czyli “ogólny brak możliwości spotkania się z ministrem zdrowia”.

– Jako członkowie Amerykańskiej Izby Handlowej w Polsce dostrzegamy potrzebę dialogu pomiędzy Polską a USA. Jest to najefektywniejsza i najbardziej rekomendowana forma usprawnienia współpracy gospodarczej, również w branży farmaceutycznej. Dlatego na przykład w czerwcu odbędzie się Polsko-Amerykański Szczyt Gospodarczy z udziałem najwyższych władz państwowych i przedsiębiorców jako płaszczyzna debaty i porozumienia obu krajów – precyzuje swoje stanowisko Izba.

Pełny tekst oświadczenia Amerykańskiej Izby Handlowej:

W związku z ostatnimi publikacjami w mediach, dotyczącymi relacji handlowych amerykańskich firm farmaceutycznych działających w Polsce, chcielibyśmy przedstawić następujące wyjaśnienia:

1. Dostrzegając potrzebę prowadzenia z polskim rządem dialogu na temat niewystarczającego dostępu polskich pacjentów do innowacyjnych terapii, firmy farmaceutyczne zrzeszone w PhRMA rekomendowały Rządowi USA umieszczenie Polski na Priority Watch List w raporcie „Special 301”. Celem takiej rekomendacji było doprowadzenie do podjęcia przez rządy obu krajów głębszego dialogu dotyczącego relacji handlowych w branży farmaceutycznej.

2. Raport Special 301, opublikowany 30 kwietnia 2012 r., podkreśla obawy Rządu USA dotyczące ostatnich zmian ustawodawstwa regulującego system opieki zdrowotnej w Polsce oraz ich wpływu na zasady polityki cenowej, refundacyjnej i zasady prowadzenia badań klinicznych. Przedstawiciele amerykańskiej branży farmaceutycznej w Polsce sygnalizują również trudności w komunikacji pomiędzy sektorem farmaceutycznym a Ministerstwem Zdrowia, co uniemożliwia przedsiębiorcom nawiązanie dialogu z polskim Ustawodawcą w zakresie planowanych ustaw.

3. Special 301 Report jest cykliczną publikacją Rządu USA omawiającą wyzwania związane z zagadnieniami ochrony własności intelektualnej i dostępu do rynku we wszystkich branżach, w tym w sektorze farmaceutycznym, w ponad 40 krajach na świecie. Special 301 Report m.in. odnosi się do Kanady, Czech, czy Węgier.

4. PhRMA jako organizacja branżowa co roku przesyła rządowi USA informację podsumowującą problemy związane z dostępem do rynków i ochroną własności intelektualnej występujące w poszczególnych krajach oraz wskazuje na możliwe płaszczyzny dialogu i współpracy z rządami. Celem dialogu ma być rozwiązanie lub poprawa panujących warunków rynkowych.


Jako członkowie Amerykańskiej Izby Handlowej w Polsce dostrzegamy potrzebę dialogu pomiędzy Polską a USA. Jest to najefektywniejsza i najbardziej rekomendowana forma usprawnienia współpracy gospodarczej, również w branży farmaceutycznej. Dlatego na przykład w czerwcu bieżącego roku odbędzie się Polsko-Amerykański Szczyt Gospodarczy z udziałem najwyższych władz państwowych i przedsiębiorców jako płaszczyzna debaty i porozumienia obu krajów.
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.