Wyższe dawki nusinersenu wykazują znaczące korzyści w leczeniu SMA
Tagi: | SMA, nusinersen, leczenie, rdzeniowy zanik mięśni, dawki, Biogen, dzieci, niemowlęta, Stephanie Fradette, badanie |
Biogen ogłasza wstępny pozytywny wynik badania, które wskazuje na potencjał badanego schematu leczenia wyższą dawką nusinersenu w celu rozwoju leczenia rdzeniowego zaniku mięśni – firma planuje złożyć wniosek o zatwierdzenie przez organy regulacyjne tego badanego schematu dawkowania.
- Biogen ogłasza pozytywne, wstępne dane zebrane z kluczowej kohorty (część B) badania fazy 2/3 DEVOTE oceniającego bezpieczeństwo i skuteczność schematu podawania wyższych dawek nusinersenu u nieleczonych, objawowych niemowląt z rdzeniowym zanikiem mięśni (SMA)
- Schemat leczenia nusinersenem w wyższej dawce wykazał statystycznie istotną poprawę w porównaniu ze wstępnie określoną, dopasowaną grupą kontrolną leczenia pozorowanego
- Wśród podstawowych miar skuteczności klinicznej schemat
z wyższą dawką jest pozytywny trend w porównaniu z zatwierdzonym schematem
dawkowania
Firma wskazuje, że badany schemat wyższych dawek nusinersenu zakłada szybsze podanie dawek wysycających (dwie dawki 50 mg w odstępie 14 dni) oraz wyższe dawki podtrzymujące (28 mg co 4 miesiące) w porównaniu z zatwierdzonym schematem. Badanie osiągnęło pierwszorzędowy punkt końcowy po sześciu miesiącach, wykazując statystycznie istotną poprawę funkcji motorycznych u niemowląt, które otrzymały schemat wyższych dawek w porównaniu z wcześniej określoną grupą kontrolną leczenia pozorowanego (tj. nieleczoną) z badania ENDEAR.
Jak podkreśla dr n. farm. Stephanie Fradette, szefowa działu rozwoju terapii chorób nerwowo-mięśniowych w firmie Biogen, chociaż nastąpił znaczący postęp w paradygmacie leczenia SMA, nadal istnieją znaczne niezaspokojone potrzeby.
– Opierając się na dobrze scharakteryzowanym profilu leku nusinersen zbudowanym w ciągu ostatnich 10 lat, nieustannie badamy potencjał maksymalizacji wyników skuteczności bez uszczerbku dla bezpieczeństwa – mówi.
– Zachęcające wstępne wyniki badania DEVOTE pokazują, że schemat stosowania wyższych dawek nusinersenu może szybciej spowolnić neurodegenerację, o czym świadczy zmniejszenie poziomów neurofilamentów w 64. dniu w porównaniu z zatwierdzoną dawką. Z czasem wyższy schemat dawkowania doprowadził do znaczących korzyści klinicznych u niemowląt z objawowym rdzeniowym zanikiem mięśni. Z niecierpliwością czekamy na udostępnienie szczegółowych wyników społeczności SMA i organom ochrony zdrowia – podkreśla dr Fradette.
Badanie DEVOTE
DEVOTE to trzyczęściowe badanie, do którego włączono
145 pacjentów w różnym wieku i z różnymi typami SMA. Kluczowa kohorta z części
B badania obejmowała dotychczas nieleczone dzieci z SMA o początku w wieku niemowlęcym
(n = 75), które randomizowano w stosunku 2:1 i które otrzymały badany schemat z
wyższą dawką nusinersenu lub zatwierdzony schemat podawania leku z dawką 12 mg.
Schemat z zastosowaniem wyższej dawki
Biogen ocenia, że kohorta z wyższą dawką wykazała statystycznie istotną
poprawę w porównaniu z wcześniej określoną, dopasowaną grupą kontrolną leczenia
pozorowanego w pierwszorzędowym punkcie końcowym, jakim była zmiana w
CHOP-INTEND od wartości wyjściowej po sześciu miesiącach leczenia (średnia
różnica najmniejszych kwadratów: 26,19; p <0,0001). Wyniki faworyzowały
schemat z wyższą dawką w stosunku do schematu leczenia pozorowanego w zakresie drugorzędowych punktów
końcowych i wykazywały tendencję na korzyść schematu z wyższą dawką w porównaniu z
obecnie zatwierdzonym schematem 12 mg w odniesieniu do kluczowych biomarkerów i
miar skuteczności leczenia.
Schemat z zastosowaniem wyższej dawki był ogólnie dobrze tolerowany, a zgłaszane zdarzenia niepożądane były ogólnie zgodne z przebiegiem SMA i znanym profilem bezpieczeństwa nusinersenu. Odsetek poważnych zdarzeń niepożądanych był niższy w przypadku wyższej dawki (60 proc.; 30) w porównaniu z grupą 12 mg (72 proc.; 18). Szczegółowe wyniki badania DEVOTE zostaną przedstawione w trakcie najbliższych konferencji medycznych.
Działanie nusinersenu
Nusinersen jest zatwierdzony w ponad 71 krajach w
leczeniu niemowląt, dzieci i osób dorosłych
z rdzeniowym zanikiem mięśni. Jest podstawą opieki nad chorymi z SMA. Ponad
14 tys. osób na całym świecie otrzymało terapię z jego zastosowaniem.
Nusinersen jest oligonukleotydem antysensownym (ASO), który celuje w podstawową przyczynę utraty motoneuronów poprzez nieustanne zwiększanie ilości pełnowartościowego białka przeżycia neuronu ruchowego (SMN) o pełnej długości, wytwarzanego w organizmie. Jest podawany bezpośrednio do ośrodkowego układu nerwowego, gdzie znajdują się neurony ruchowe, aby zapewnić leczenie w miejscu, gdzie rozpoczyna się choroba.
Nusinersen wykazuje trwałą skuteczność w różnych grupach wiekowych i typach SMA z dobrze ugruntowanym profilem bezpieczeństwa na podstawie danych pacjentów leczonych przez okres do 10 lat w połączeniu z niezrównanym doświadczeniem w świecie rzeczywistym. Program rozwoju klinicznego nusinersenu obejmuje ponad 10 badań klinicznych, do których włączono ponad 460 osób z szerokim spektrum populacji pacjentów, w tym dwa randomizowane badania z grupą kontrolną (ENDEAR i CHERISH).
Otwarta, rozszerzona faza badania NURTURE ocenia długoterminowy wpływ leku nusinersen. Do najczęściej obserwowanych zdarzeń niepożądanych w badaniach klinicznych należały: infekcje dróg oddechowych, gorączka, zaparcia, bóle głowy, wymioty i bóle pleców. W badaniach laboratoryjnych możliwe jest monitorowanie nefrotoksyczności oraz zaburzeń krzepliwości krwi, w tym ostrego i ciężkiego obniżenia liczby płytek krwi, które zaobserwowano po podaniu niektórych oligonukleotydów antysensownych.