BCC alarmuje: pieniądze przeciekają NFZ przez palce

Udostępnij:
Już prawie dwa lata działa system NFZ, za pomocą którego pacjent może sprawdzić przez internet historię swojego leczenia. Tym samym wychodzą na jaw kolejne doniesienia w sprawie wypływających z systemu pieniędzy. I co? I nic. Eksperci BCC zwracają uwagę na nieszczelności systemu ochrony zdrowia.
-Ich zdaniem na szybką poprawę nie ma co liczyć. Wciąż brakuje pieniędzy m.in. na zbudowanie kompleksowego systemu informatycznego, który pozwoliłby na lepszą kontrolę – pisze Wirtualna Polska.

W lipcu ubiegłego roku wiele mówiło się na temat mężczyzny, któremu rzekomo wycięto jajniki. Wczoraj na jednym z portali społecznościowych pojawił się wpis ze zdjęciem z systemu ZIP.

- Dowiedziałem się, że odbyłem 13 wizyt lekarskich w jednej z katowickich przychodni i zrealizowałem w zlokalizowanej tuż obok przychodni aptece dwie refundowane recepty - opowiada użytkownik o nicku Szakalabombas. - Rzecz jasna nigdy tych świadczeń nie pobrałem, a we wspomnianej aptece byłem raz w życiu. Tak oto ja, wraz z Państwem polskim - pisze dalej pacjent - zostaliśmy okradzeni na łączną sumę 950,52 zł. I może to nie jest wiele, ale z pewnością nie ja jeden zostałem tak wykorzystany.

Zdaniem portalu tego typu praktyk jest więcej. Lekarze, przychodnie czy apteki mają prawo do pomyłek, ale skala błędów jest za duża. - Nie można wykluczyć, że część przypadków to nie pomyłki, tylko próba wyprowadzania pieniędzy z systemu przez świadczeniodawców. To zwykłe przestępstwo - komentuje Zenon Wasilewski, ekspert Business Centre Club do spraw prawa medycznego. Jednocześnie ekspert zauważa, że są to raczej marginalne zachowania, które w dużej mierze są wyłapywane.

- Oficjalnych i wiarygodnych szacunków co do tego, ile pieniędzy wypływa z systemu przez błędnie rejestrowane świadczenia medyczne, nie ma - komentuje Anna Janczewska-Radwan, ekspertka BCC do spraw systemu ochrony zdrowia.

Specjaliści są jednak zgodni, że system w Polsce nie jest w pełni szczelny. -Dla lepszej kontroli wydatkowanych pieniędzy konieczne są rzetelne dane. Musimy mieć kompleksowy system informatyczny we wszystkich jednostkach ochrony zdrowia, a na taki przygotowanych jest aktualnie jedynie 25 procent szpitali. To główny problem NFZ – konstatuje Wirtualna Polska.
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.