Badania GIS: szkoły fundują młodym Polakom… ciężkie choroby kręgosłupa

Udostępnij:
Co drugie dziecko w wieku wczesnoszkolnym nosi za ciężki plecak. Rekordowa waga jednego z tornistrów wyniosła 11 kilogramów – wynika z najnowszych badań Sanepidu. Wymuszanie na dzieciach noszenia zbyt dużych ciężarów prowadzi do trwałego uszkodzenia układu kostnego, o czym nauczyciele „z przyzwyczajenia” zapominają.
- W sumie razem w siedmiuset szkołach podstawowych i gimnazjach zważono prawie 500 ton tornistrów. Przeciętny tornister waży 4 kilogramy. Zgodnie z zaleceniami GIS, waga plecaka nie powinna przekraczać 10-15 procent masy ciała dziecka. Tymczasem z badania wynika, że 58 procent uczniów pierwszych trzech klas szkoły podstawowej nosi znacznie cięższe plecaki – podaje TVP Info.

Najwięcej przeciążonych tornistrów odnotowano w województwie kujawsko-pomorskim.

Jak alarmują specjaliści noszenie zbyt ciężkiego tornistra może prowadzić do uszkodzenia układu kostnego młodego młodego człowieka. – Skutki ciężkiego tornistra deformują postawę ciała – zaznacza i podkreśla, że przeciążenie kręgosłupa skutkuje między innymi okrągłymi plecami, dyskopatią czy płaskostopiem – mówi Kamila Kuźniar-Kosowska, specjalista - fizjoterapeuta. Dodaje, że uczniowie narzekają na ból pleców, który z czasem może przerodzić się w poważne schorzenia kręgosłupa.
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.