Barbara Pawlos z NFZ: Porównywanie dostępności do "naczyniówki" w Opolskiem z innymi regionami nie ma sensu

Udostępnij:
Przedstawicielka opolskiego oddziału wojewódzkiego NFZ odpowiedziała Romanowi Kolkowi, wicemarszałkowi województwa opolskiego, który skarżył się, że nakłady na chirurgię naczyniową na jednego pacjenta w województwie opolskim to 10 złotych, a na Mazowszu aż 19 złotych. Co powiedziała Pawlos?
Barbara Pawlos, rzecznik prasowy opolskiego oddziału wojewódzkiego NFZ:
- Odpowiadając wicemarszałkowi Romanowi Kolkowi (przeczytaj newsa: "Interpretacja NFZ jest nieadekwatna dla sytuacji zróżnicowania nakładów na chirurgię naczyniowe") Odnosząc się do kwestii wysokości środków przeznaczonych na zakres chirurgii naczyniowej per capita zawartych w raporcie „Chirurgia naczyniowa w Polsce” przygotowanym przez Instytut Zarządzania w Ochronie Zdrowia Uczelni Łazarskiego w Warszawie, opolski oddział wojewódzki NFZ pragnie zauważyć, że wskaźnik ten jest wyliczony na podstawie wartości kontraktów w roku 2015 zawartych przez poszczególne oddziały wojewódzkie na realizację świadczeń w zakresie chirurgii naczyniowej realizowanych na wszystkich poziomach kontraktowania tj. zarówno w trybie hospitalizacji, jak i hospitalizacji drugiego poziomu referencyjnego. Natomiast na obszarze województwa opolskiego nie są realizowane świadczenia na drugim poziomie referencyjnym. Porównywanie dostępności do świadczeń w kontekście województwa opolskiego ma sens na poziomie tych zakresów, na które tutejszy oddział ma podpisane umowy.

Ponadto należy zauważyć, że opolski oddział funduszu ponosi dodatkowe koszty za leczenie pacjentów na wyższym poziomie referencyjnym i w ramach produktu skojarzonego z zakresem chirurgii naczyniowej poprzez finansowanie tych świadczeń w ramach międzyoddziałowych rozliczeń migracji pacjentów.

Biorąc pod uwagę powyższe należy zaznaczyć, iż z przeprowadzonych analiz wynika, że w przeliczeniu na 10 tysięcy ubezpieczonych województwo opolskie plasuje się na 3 miejscu w kraju pod względem dostępności do świadczeń w zakresie chirurgii naczyniowej – hospitalizacja (dotyczy zakresu podstawowego bez uwzględnienia drugiego poziomu referencyjnego i produktów skojarzonych).

Jednocześnie należy zauważyć, że wskaźnik nakładów na chirurgię naczyniową w zakresie podstawowym (chirurgia naczyniowa- hospitalizacja) w przeliczeniu na 10 tysięcy ubezpieczonych pod względem wartości zakontraktowanych świadczeń na terenie naszego województwa jest równy 119 648 tys. przy średniej krajowej 63 594 tys., natomiast w porównywanym województwie mazowieckim wskaźnik jest równy 70 195 tyś.

Kwota wyliczona na chirurgię naczyniową była wynikiem przeprowadzonych analiz oraz ogłoszonego postępowania konkursowego w 2014 r.

Ponadto podkreślamy, że dostęp do świadczeń zdrowotnych w zakresie chirurgii naczyniowej zapewnia Publiczny Samodzielny Zakład Opieki Zdrowotnej Wojewódzkie Centrum Medyczne, al. W. Witosa 26, 45-418 Opole, tel. 77 45 20 111, a pacjenci mogą czuć się bezpieczni.

Z informacji przekazanych przez Wojewódzkie Centrum Medyczne w Opolu wynika, że obecnie wszystkie przypadki pilne przyjmowane są w oddziale chirurgii ogólnej i naczyniowej na bieżąco.

Obejrzyj rozmowę z Romanem Kolkiem: "NFZ za pacjenta w Opolskiem płaci 10 złotych, a na Mazowszu 19. Należałoby to zmienić".

Przeczytaj także odpowiedź Romana Kolka na komentarz Barbary Pawlos: "Kolek: Interpretacja NFZ jest nieadekwatna dla sytuacji zróżnicowania nakładów na chirurgię naczyniowej".
 
© 2025 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.