Bitwa o samodzielny uniwersytet medyczny w Bydgoszczy: ring wolny, drugie starcie

Udostępnij:
Obywatelski projekt ustawy o utworzeniu Uniwersytetu Medycznego w Bydgoszczy trafi do Komisji Zdrowia. Tak zdecydował Sejm. Na poprzednim posiedzeniu posłowie skierowali projekt do Komisji Edukacji, Nauki i Młodzieży.
Za skierowaniem projektu ustawy do Komisji Zdrowia głosowało 424 posłów, 20 było przeciwnych, a dwóch wstrzymało się od głosu.

- Według obywatelskiego projektu ustawy, pod którym zebrano 160 tys. podpisów poparcia, Uniwersytet Medyczny im. Ludwika Rydygiera w Bydgoszczy miałby powstać na bazie Collegium Medicum Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Collegium Medicum powstało w 2004 r. w wyniku włączenia Akademii Medycznej im. Ludwika Rydygiera w Bydgoszczy do UMK; na wniosek senatu AM – pisze „Gazeta Wyborcza”.

Podczas debaty zwolennicy powstania samodzielnej uczelni medycznej w Bydgoszczy, podkreślali. Przekonywali, że akademie medyczne, które zostały przekształcone w uniwersytety medyczne rozwijają się znacznie lepiej.

Posłowie przeciwni podziałowi podnosili, że zdecydowanie przez Sejm o utworzeniu Uniwersytetu Medycznego w Bydgoszczy naruszałoby autonomię UMK, którego władze są przeciwne zmianom.

Jak relacjonuje dziennik w dyskusji dominowali posłowie z województwa kujawsko-pomorskiego, a ich opinie były podzielone nie w zależności od przynależności klubowej, a od reprezentowanego okręgu wyborczego. Posłowie z okręgu bydgoskiego byli za utworzeniem uniwersytetu medycznego, a posłowie z okręgu toruńskiego - przeciw.
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.