Grzegorz Celejewski/Agencja Gazeta

Bodnar wskazał, jak skutecznie zwalczać nielegalny wywóz leków za granicę

Udostępnij:
Tagi: Adam Bodnar
- Proceder wywozu deficytowych leków za granicę nie został wyeliminowany - stwierdził rzecznik praw obywatelskich Adam Bodnar. - Dla skutecznej walki z nielegalnym wywozem leków z Polski konieczny jest kompleksowy monitoring obrotu deficytowymi produktami leczniczymi, wysokie ceny urzędowe leków na eksport i lepsza współpraca odpowiedzialnych służb - zasugerował.
Bodnar wystąpił w sprawie wywozu leków do ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego i głównego inspektora farmaceutycznego Pawła Piotrowskiego, wskazał, że proceder spowodował niezagwarantowanie pełnego, nieprzerwanego dostępu do leków ratujących zdrowie i życie pacjentów.

- Mimo przeciwdziałania nielegalnemu odwróconemu łańcuchowi dystrybucji, proceder wywozu deficytowych leków za granicę nie został wyeliminowany. W konsekwencji nie nastąpiła poprawa w dostępie do leków, a wręcz się pogorszyła. W marcu 2018 r. w wykazie leków zagrożonych brakiem dostępności było 177 produktów leczniczych, we wrześniu 2018 r. 266, a w lipcu 2019 r. aż 324 - podkreślił Bodnar i przypomniał, że w sprawie braków leków w aptekach zwracał się w lipcu 2019 r. do ministra zdrowia, ale dotychczas nie otrzymał odpowiedzi.

Bodnar przyznał, że pacjentom nie zapewniono pełnego dostępu do leków ratujących ich zdrowie oraz życie.

- A to na władzy publicznej spoczywa konstytucyjny obowiązek rzeczywistego zapewnienia warunków realizacji prawa do ochrony zdrowia, które nie może być traktowane jako uprawnienie iluzoryczne – stwierdził Adam Bodnar i zarekomendował:
- zapewnienie kompleksowego monitorowania obrotu deficytowymi produktami leczniczymi,
- skoordynowanie działań nadzorczych wojewodów w zakresie nadzoru nad podmiotami prowadzącymi działalność leczniczą, które skupują duże ilości produktów leczniczych zagrożone brakiem dostępności, w sytuacji podejrzenia, że nie są one wykorzystywane do udzielania świadczeń zdrowotnych,
- wprowadzenie niskich cen efektywnych uzyskanych za pomocą instrumentów dzielonego ryzyka, natomiast dla eksportu wysokich cen urzędowych,
- wzmocnienie kadrowe i finansowe Inspekcji Farmaceutycznej,
- podjęcie ścisłej współpracy z policją w celu wyeliminowania lub ograniczenia zgłaszanych przez Inspekcję Farmaceutyczną utrudnień w wykrywaniu nielegalnego obrotu lekami (ukrywanie i fałszowanie dokumentów, niewpuszczanie inspektorów do kontrolowanych placówek),
- zintensyfikowanie współpracy Inspekcji Farmaceutycznej oraz Krajowej Administracji Skarbowej, w szczególności co do ujawniania dokumentów dotyczących obrotu lekami oraz ustalania faktycznego obrotu nielegalnie zbytych leków w celu nałożenia kary pieniężnej.

Zachęcamy do polubienia profilu "Menedżera Zdrowia" na Facebooku: www.facebook.com/MenedzerZdrowia i obserwowania kont na Twitterze i LinkedInie: www.twitter.com/MenedzerZdrowia i www.linkedin.com/MenedzerZdrowia.
 
© 2025 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.