Centrum Zdrowia Dziecka mogło naruszyć dobra osobiste dr Bachańskiego

Udostępnij:
Sąd Okręgowy w Warszawie na czas procesu z powództwa dr Marka Bachańskiego o naruszenie dóbr osobistych nakazał Centrum Zdrowia Dziecka usunięcie ze strony internetowej wpisów szkalujących lekarza, który z dobrym skutkiem leczył dzieci z padaczką lekooporną pochodnymi marihuany.
Pod koniec października Centrum Zdrowia Dziecka dyscyplinarnie zwolniło dr Bachańskiego z pracy. Dr Marek Bachanski od września 2014 roku stosował pochodne marihuany u dzieci chorujących na padaczkę lekooporną, w której inne terapie nie przynosiły efektu. U jednego z pacjentów liczba napadów padaczkowych została zredukowana o 90 procent. Chłopiec zaczął się rozwijać. O sukcesie dr Bachanskiego poinformowały wiosną 2015 roku media. I od tego zaczęły się problemy. Dyrekcja, choć od początku wiedziała o stosowanej przez lekarza terapii zażądała dokumentacji medycznej i wytknęła, że Bachański nie miał zgody Komisji Bioetycznej na prowadzenie leczenia eksperymentalnego, czyli jest ono nielegalne. Stwierdziła braki w dokumentacji, i niedostateczne monitorowanie skutków terapii.

W końcu w lecie 2015 roku skierowała sprawę do prokuratury oskarżając Bachańskiego o działanie na szkodę dzieci i narażenie ich życia i zdrowia. Jednocześnie były już wiceminister zdrowia Sławomir Neumann informował, że dzieci będące pod opieka Bachańskiego czują się dobrze, a prowadzone przez niego terapia nielegalna nie była, choć rzeczywiście brakowało pewnych formalności.

Dr Bachański po urlopie wrócił pod koniec sierpnia do pracy w Centrum Zdrowia Dziecka, ale został odsunięty od prowadzenia swoich pacjentów. W międzyczasie rodzice dzieci leczonych przez niego zorganizowali pikietę poparcia oraz skierowali wniosek do prokuratury przeciwko CZD informując, że dyrekcja stwarza trudności w kontynuowaniu terapii zaordynowanej przez Bachańskiego. Rodzice informowali także, że stan zdrowia dzieci się pogarsza. W efekcie jedno z dzieci pozbawione terapii zmarło.

Jak informuje kancelaria Tributum, pełnomocnik lekarza, Sąd Okręgowy Warszawa – Praga w Warszawie – VII Wydział Pracy i Ubezpieczeń Społecznych postanowieniem z dnia 12.11.2015 r. postanowił udzielić na czas trwania procesu zabezpieczenia roszczenia doktora Marka Bachańskiego o ochronę jego dóbr osobistych, w sprawie przeciwko Instytutowi „Pomnik – Centrum Zdrowia Dziecka” w Warszawie, w następujący sposób: nakazał pozwanemu Instytutowi „Pomnik – Centrum Zdrowia Dziecka” z siedzibą w Warszawie – na czas trwania postępowania - usunięcie ze strony internetowej www.czd.pl – oświadczenia dyrektora z dnia 5 sierpnia 2015r. w sprawie leczenia pacjentów z padaczką lekooporną oraz zakazał pozwanemu Instytutowi „Pomnik – Centrum Zdrowia Dziecka” z siedzibą w Warszawie – na czas trwania postępowania - rozpowszechniania informacji, jak wskazane w oświadczeniu dyrektora w sprawie leczenia pacjentów z padaczką lekooporną z dnia 5 sierpnia 2015r., wskazujących, że doktor Marek Bachański prowadził nielegalny eksperyment medyczny, a stosowane przez niego leczenie było nielegalne i niebezpieczne dla pacjentów.

Jak wynika z uzasadnienia postanowienia, Sąd Okręgowy podzielił pogląd, że analiza treści spornego oświadczenia dyrektora Instytutu „Pomnik – Centrum Zdrowia Dziecka” z siedzibą w Warszawie w sprawie leczenia pacjentów z padaczką lekooporną z dnia 5 sierpnia 2015 r., jak i pozostałych materiałów uzasadnia przekonanie, że przedmiotowe oświadczenie potencjalnie może wywoływać stan zagrożenia naruszenia dóbr osobistych strony powodowej, takich jak: dobre imię i wiarygodność - niezbędnych dla skutecznego prowadzenia dalszej praktyki lekarskiej przez doktora Marka Bachańskiego - informuje kancelaria.

Sąd przyznał, iż następujące treści wynikające z oświadczenia Dyrekcji Centrum Zdrowia Dziecka z dnia 05.08.2015 r., jakoby:
„leczenie prowadzone przez dr Marka Bachańskiego nigdy nie zostało – wbrew przepisom i wielokrotnym prośbom Dyrekcji Instytutu „Pomnik – Centrum Zdrowia Dziecka” zgłoszone i nie otrzymało zgody Komisji Bioetycznej, więc było nielegalne”;
„było prowadzone bez planu dawkowania leków i badań kontrolnych, bez monitorowania terapii oraz interakcji z innymi lekami, które musi przyjmować pacjent”;
„jako nielegalne i potencjalnie niebezpieczne dla pacjentów, nie może być kontynuowane przez powoda”
w zestawieniu z twierdzeniami powoda przywołanymi w pozwie i powołanymi na ich poparcie dowodami uprawdopodabniają podejrzenie naruszenia dóbr osobistych powoda, a co za tym idzie - uprawdopodabniają roszczenie doktora Marka Bachańskiego o zaniechanie tych naruszeń.
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.