Chirurgia robotyczna to technologia przyszłości
Tagi: | Uniwersytecki Szpital Kliniczny im. Fryderyka Chopina w Rzeszowie, Rzeszów, lekarz, lekarze, robot, operacje, chirurgia, chirurgia robotyczna, Jakub Kempisty |
– Prace naukowe potwierdziły skuteczność chirurgii robotycznej oraz zaawansowanych metod jej szkolenia. Każdy operator, który przejdzie szkolenie metodą PBP, popełnia statystycznie mniej błędów niż chirurg, który uczy się w sposób tradycyjny – mówi Jakub Kempisty, lekarz z Kliniki Urologii i Urologii Onkologicznej w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym im. Fryderyka Chopina w Rzeszowie.
Jakub Kempisty jest pierwszym w Unii Europejskiej certyfikowanym operatorem systemu robotycznego, który ukończył kurs trenerski dla zaawansowanych operatorów robotycznych Proficiency-Based Progression Train the Trainer Course in Robot Surgery (PBP).
Jak opowiada portalowi Prawo.pl, kiedy w 2021 r. w rzeszowskim szpitalu pojawił się robot da Vinci, lekarz rozpoczął od asystowania przy operacjach za jego pomocą. Potem były godziny spędzone na symulatorach, trenażerach i szkoleniach w Polsce, Belgii, Niemczech, Czechach, Szwecji czy Irlandii, a także na literaturze przedmiotu, filmach z operacji, analizie przypadków i dyskusjach z kolegami.
– Gdy już operowałem systemem da Vinci, uznałem, że dobrze byłoby wykorzystać to doświadczenie do kolejnego etapu rozwoju, czyli zdobycia umiejętności trenerskich. Zależy mi na wprowadzaniu w Polsce modeli szkoleniowych sprawdzonych już w zachodniej medycynie – zaznacza Jakub Kempisty.
Pierwszy na świecie zwalidowany kurs dla trenerów w zakresie chirurgii robotycznej
Kurs organizował i akredytował belgijski Uniwersytet Leuven we współpracy z akademią ORSI – czołowym ośrodkiem szkoleniowym chirurgii robotycznej.
– To pierwszy taki na świecie zwalidowany kurs dla trenerów w zakresie chirurgii robotycznej, w pełni poparty przez Europejskie Towarzystwo Urologiczne, inne towarzystwa naukowe i przemysł medyczny. Składał się z wielu różnych etapów. Najpierw konieczne było zgłębienie wiedzy teoretycznej w obszarze metodologii trenowania przyszłych operatorów, które kończyło się zdaniem odpowiednich testów. Następnie była część praktyczna, gdzie ćwiczyliśmy umiejętności trenowania, które na końcu sprawdzano. To pełne cztery dni spędzone na Uniwersytecie w Leuven, w Akademii ORSI. Tu także były testy sprawdzające. Trzeba było osiągnąć pewien poziom, aby zdać założone zadania – tłumaczy lekarz.
Jak dodaje, certyfikat trenera chirurgii robotycznej, oparty na metodologii PBP, pozwala na prowadzenie szkoleń w tym zakresie z ramienia Europejskiego Towarzystwa Urologicznego oraz akademii ORSI.
– Na kursie nauczyłem się, jak uczyć innych operatorów, ale też sam jeszcze lepiej wiem, na co mam zwracać uwagę. To drobne detale, które mają wpływ na końcowy efekt przeprowadzonej przez nas operacji. A przecież ten efekt jest najważniejszy, bo walczymy o dobro pacjenta i jakość jego życia – podkreśla.
Pacjenci po skomplikowanych operacjach wychodzą do domu w pierwszej dobie
Jak wskazuje Kempisty, metodologia PBP zakłada, że każdy operator może osiągnąć biegłość, nie zawsze w takim samym czasie, bo są różne predyspozycje, ale każdy może dojść do poziomu minimalizacji błędów i wykonania procedury w sposób bezpieczny i kompetentny. Badania naukowe potwierdziły to założenie.
– Chcemy tę metodę wprowadzać na polski rynek, i już to robimy we współpracy z sekcją robotyki Polskiego Towarzystwa Urologicznego w ramach staży z chirurgii robotycznej. Jesteśmy przekonani, że to może zrewolucjonizować sposób jej nauczania. Bo rewolucje w jakości życia pacjentów po operacjach robotycznych widzimy na naszym oddziale na co dzień. Pacjenci po skomplikowanych operacjach wychodzą do domu w pierwszej dobie, jest znacznie mniej ponownych hospitalizacji, powikłań pooperacyjnych. Kluczowa jest jakość życia pacjentów po operacji i to, aby doprowadzić ją do stanu zbliżonego sprzed operacji. I nasi pacjenci są dowodem na to, że tak się dzieje dzięki operacjom za pomocą systemu robotycznego – stwierdza lekarz.
Przeczytaj także: „Pierwszy w Unii Europejskiej” i „AI i roboty nie są odpowiedzią na wszystkie wyzwania medycyny”.