Choroby nerek można łatwo wykryć

Udostępnij:
Jutro, 8 marca 2012 roku, w Legnicy, w Światowym Dniu Nerek, kolejna edycja ogólnopolskiej kampanii profilaktycznej „Nefrotest”. Można za darmo i bez skierowania zbadać krew pod kątem chorób nerek. Akcja ma upowszechniać wiedzę o chorobach układu moczowego i przekonać Polaków do regularnych badań profilaktycznych. Organizatorem kampanii jest Nefron Sekcja Nefrologiczna Izby Gospodarczej Medycyna Polska.
Akcji patronuje prof. dr hab. Marian Klinger, Krajowy Konsultant w dziedzinie Nefrologii. „Nefrotest” wspiera Pani Anna Komorowska, Małżonka Prezydenta RP. Dotąd, w całej Polsce przebadanych zostało ponad 3000 chętnych. Kolejne testy, po Legnicy, zaplanowano na kwiecień 2012, w Białymstoku.

Jeśli też chcesz zbadać nerki
Jeśli są jeszcze osoby, które nie zarejestrowały się na badania w ramach akcji Nefrotest, a chcą sprawdzić jak pracują ich nerki – nic straconego. „Najważniejszym celem naszej kampanii jest uwrażliwienie Polaków na choroby nerek. Organizujemy co roku badania w kilku miastach, ale mamy świadomość, że nie dotrzemy do każdego zakątka Polski i nie przebadamy wszystkich. Możemy tylko, albo aż, namawiać by Polacy się badali” - mówi dr Dariusz Aksamit, prezes Nefron Sekcji Nefrologicznej Izby Gospodarczej Medycyna Polska.

Po skierowanie na badania do lekarza rodzinnego
By zdiagnozować chorobę nerek wystarczy zwrócić się do swojej przychodni (POZ) z prośbą o skierowanie na badanie ogólne moczu i oznaczenie kreatyniny we krwi. Takie analizy laboratoryjne można też wykonać bez skierowania w każdym laboratorium na własny koszt. Ogólne badanie moczu kosztuje kilka złotych.

Niepokój powinny wzbudzić wyniki:
• [mocz] powyżej 10 leukocytów;
• [mocz] powyżej 5 erytrocytów w polu widzenia;
• [krew] stężenie kreatyniny powyżej 1,5 mg/dl;

Choroby nerek często przebiegają bez objawów
W Polsce nie ma obowiązku przeprowadzania regularnych badań krwi i moczu pod kątem chorób nerek. Jednak proste testy pozwalają je wykryć i szybko zapobiec trwałemu uszkodzeniu tego organu. Celem akcji Nefrotest jest uświadomienie Polakom roli, jaką w organizmie człowieka pełnią nerki i faktu, iż na wczesnych etapach chorobę można całkowicie wyleczyć albo znacznie spowolnić jej rozwój.

Nefrotest - historia kampanii
W 2010 roku, podczas pilotażowej edycji akcji „Nefrotest” w Świebodzinie (województwo lubuskie), przebadano ponad 800 pacjentów – kilkudziesięciu z nich trafiło do dalszej diagnostyki. Łącznie w 2010 i 2011 roku, w badaniach organizowanych w ramach kampanii „Nefrotest” w Świebodzinie, Zgierzu, Wodzisławiu Śląskim i Ostródzie wzięło udział ponad 3000 osób. W każdym z tych miast wyniki około 10 proc. przebadanych były niezgodne z normami. Dane te potwierdzają statystyki światowe, które mówią, że we współczesnym społeczeństwie jedna dziesiąta populacji może mieć problemy z niewydolnością nerek – większość jednak nie zdaje sobie z tego sprawy. Nefrolodzy alarmują bowiem, że 4-4,5 mln Polaków (ok. 10 proc. populacji) ma chore nerki, a większość nie zdaje sobie sprawy ze swojej choroby. Badania profilaktyczne są najprostszym i najskuteczniejszym obecnie sposobem na wykrycie nieprawidłowości w pracy nerek. „Życzę, by takie działania jak obecne, doprowadziły do wprowadzenia profilaktycznych badań pod kątem chorób nerek na listę badań obowiązujących w Polsce” – pisze w liście do organizatorów i uczestników akcji Pani Anna Komorowska.

* Nefron Sekcja Nefrologiczna Izby Gospodarczej Medycyna Polska powstała w czerwcu 2008 roku. Dziś zrzesza operatorów niemal 160 publicznych i niepublicznych stacji dializ w Polsce. Przy Sekcji powołano Komitet Naukowy, składający się z wybitnych przedstawicieli środowiska nefrologicznego w kraju.
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.