Archiwum

Choroby rzadkie w noweli ustawy refundacyjnej – stan prac ►

Udostępnij:

Mateusz Oczkowski, zastępca dyrektora Departamentu Polityki Lekowej i Farmacji Ministerstwa Zdrowia, przedstawił informację resortu zdrowia o stanie przygotowań nowelizacji ustawy refundacyjnej w zakresie terapii chorób rzadkich. 

– Departament pracuje nad nowelizacją ustawy o refundacji, czyli tak zwaną szybką nowelizacją ustawy o refundacji [SZNUR – red.], która została rozpoczęta w tym roku. Jeśli chodzi o elementy związane z chorobami rzadkimi, to – jak zostało już wspomniane na kilku posiedzeniach tego zespołu – pracujemy nad wprowadzeniem analizy wielokryterialnej, wprowadzeniem definicji choroby rzadkiej, trwają prace odnoszące się do progu opłacalności, w tym zakresie również pewnych ułatwień dla pacjentów, będziemy uczestniczyć także w posiedzeniach zespołów koordynacyjnych i posiedzeniach Komisji Ekonomicznej – mówił Mateusz Oczkowski 5 listopada podczas posiedzenia Parlamentarnego Zespołu ds. Chorób Rzadkich.

Wypowiedź przedstawiciela resortu poniżej – pod wideo dalsza część tekstu.


Wideo pochodzi ze strony internetowej: www.sejm.gov.pl/0419A96
.

Wykonaliśmy kolejny krok

– W ubiegłym tygodniu skierowaliśmy ocenę skutków regulacji, czyli ten dokument podstawowy niezbędny do wnioskowania o wpis do Rządowego Centrum Legislacji w zakresie zarejestrowania odpowiedniej ustawy, zatem wykonaliśmy kolejny krok. Jeśli chodzi o prace nad treścią samego dokumentu, pozostały nam trzy elementy do dopracowania. Gotowy jest dokument z zakresu analizy wielokryterialnej, gdyż związane z nią elementy w ustawie będą dosyć szczątkowe z tego względu, że wszystko będzie umieszczone w rozporządzeniu poświęconym tej analizie – tłumaczył Oczkowski.

– Z AOTMiT widzimy to tak, że odbędzie się to w formie okresu przejściowego, bo agencja również musi nauczyć się, na zasadzie prób i błędów, jak podejść do tej tematyki, czy założenia, które zostaną przyjęte i wypracowane z całym środowiskiem, będą dobrymi elementami i czy nie będzie potrzeby wprowadzenia zmian. Musimy być bardziej elastyczni, dlatego te zmiany znajdą się w rozporządzeniu, a nie w ustawie – dodał przedstawiciel MZ.

Przekazał też, że AOTMiT dodatkowo opracuje wytyczne dotyczące analizy wielokryterialnej – będą to trzy dokumenty powiązane chorobami rzadkimi.

– W połowie listopada powinniśmy być gotowi w zakresie dopracowania tych elementów, nad którymi pracujemy z poszczególnymi przedstawicielami organizacji firm farmaceutycznych, jak również z Narodowym Funduszem Zdrowia oraz Departamentem Lecznictwa w resorcie zdrowia – tłumaczył Oczkowski.

Choroby rzadkie w polskiej prezydencji?

Podczas posiedzenia głos zabrał także Tomasz Kuleta, naczelnik w Departamencie Lecznictwa Ministerstwa Zdrowia.

Jak przekazał, w lutym tego roku do ministra zdrowia wpłynęło pismo organizacji pacjenckich, przedstawicieli środowisk naukowych, medycznych oraz konsultantów krajowych z wnioskiem o włączenie tematyki chorób rzadkich do programu polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. Niestety, w tym czasie, jak podkreślił Kuleta, priorytety w zakresie prezydencji zostały już ustalone.

– Niezwłocznie po uzyskaniu tego stanowiska poprosiliśmy nasze komórki organizacyjne odpowiedzialne za tę kwestię o przedstawienie stanowiska dotyczącego możliwości włączenia tej tematyki jako priorytetu. Dostaliśmy odpowiedź, że jest już za późno, natomiast zaproponowano, aby choroby rzadkie były tematem nieformalnego spotkania ministrów zdrowia. Według posiadanych przeze mnie informacji, w tej kwestii odbędą się rozmowy ministrów zdrowia podczas naszej prezydencji – mówił Kuleta.

Jak dodał, agendą do tej tematyki mogłaby zająć się nowa Rada do spraw Chorób Rzadkich, która niedługo ma zostać powołana.

– Do końca tygodnia tego tygodnia planowane jest przesłanie do wszystkich osób, które są wskazane do zasiadania w tej radzie, informacji w sprawie wyrażenia zgody. Stosowne zarządzenie w tym zakresie zostanie niebawem przez panią minister zdrowia podpisane, bowiem pierwsze posiedzenie nowej rady planowane jest już na listopad tego roku – przekazał Tomasz Kuleta.

Przeczytaj także: „Wytyczne dotyczące chorób rzadkich u dzieci nie w tym roku” i „Przyjęcie Planu dla Chorób Rzadkich to jedna z najlepszych informacji tego roku”.

Menedzer Zdrowia youtube

 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.