Bartosz Bobkowski/Agencja Gazeta

Chorzy coraz częściej zgłaszają się z bardziej zaawansowanymi nowotworami

Udostępnij:
– Pandemia COVID-19 spowodował wśród niektórych osób przekonanie, że wszelkie inne choroby się zatrzymały i że można poczekać z dbaniem o własne zdrowie. Niestety, na oddziałach onkologicznych już obserwujemy konsekwencje takiego podejścia – do ośrodków zgłaszają się pacjenci z bardziej zaawansowanymi nowotworami – ostrzega prof. Maciej Krzakowski.
Prof. Krzakowski, konsultant krajowy w dziedzinie onkologii klinicznej i pełnomocnik dyrektora ds. wytycznych i standardów postępowania diagnostyczno-terapeutycznego w Narodowym Instytucie Onkologii w Warszawie, podkreśla, że część pacjentów podczas pandemii rezygnowała albo przekładała badania profilaktyczne, takie jak mammografia, cytologia i kolonoskopia.

– Okazało się, że akcje promujące badania profilaktyczne mają ograniczoną skuteczność. Wobec tego konieczne jest opracowanie nowych dróg dotarcia do społeczeństwa, na przykład telefonując i zapraszając na badania. Musimy obudzić poczucie odpowiedzialności za własne zdrowie, dlatego chcę zaapelować, aby mimo trudności wynikających z trwającej pandemii, nie odkładać wizyt kontrolnych, badań profilaktycznych, a tym bardziej leczenia na później. Nowotwór nie zaczeka na koniec pandemii, wcześnie wykryty, daje większe szanse na wyleczenie – przekonuje ekspert cytowany przez PAP.

Przeczytaj także: „COVID-19 wyostrzył choroby psychiczne i zagubił pacjentów kardiologicznych”.

Zachęcamy do polubienia profilu „Menedżera Zdrowia” na Facebooku: www.facebook.com/MenedzerZdrowia i obserwowania kont na Twitterze i LinkedInie: www.twitter.com/MenedzerZdrowia i www.linkedin.com/MenedzerZdrowia.
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.