Chorzy na hemofilię: fabryka osocza to przestarzała technologia

Udostępnij:
Budowa fabryki przetwarzania osocza w Polsce oznacza, że resort zdrowia inwestuje w przestarzałe i mniej bezpieczne technologie produkcji leków na hemofilię - uważają pacjenci. Resort zdrowia odpiera zarzuty twierdząc, że fabryka ma uniezależnić nas od drogiego importu.
W ubiegłym tygodniu Ministerstwo Zdrowia poinformowało, że zaprosiło Konsorcjum Octapharma do rozmów aplikacyjnych w sprawie budowy pierwszej w Polsce fabryki frakcjonowania osocza, która ma powstać do 2015 r. Będą w niej produkowane leki osoczopochodne m.in. dla chorych na hemofilię, genetycznie uwarunkowaną skazę krwotoczną związaną z niedoborem lub brakiem jednego z czynników krzepnięcia. Leczenie tej grupy schorzeń polega na dożylnym podawaniu odpowiedniego czynnika.

Jak podkreśla resort zdrowia, budowa tej fabryki ma uniezależnić Polskę od wahań światowych cen leków wytwarzanych z osocza i drogiego importu.

Lekarze i pacjenci uważają, że bardziej perspektywiczna byłaby inwestycja w produkcję nowoczesnych i bezpieczniejszych leków tzw. rekombinowanych, wytwarzanych metodami inżynierii genetycznej.
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.