Ciąża i koordynowana opieka zdrowotna: wolna ręka, ale w trybach

Udostępnij:
Jeżeli Narodowy Fundusz Zdrowia wprowadzi w życie program koordynowanej opieki w ciąży, odbierze ciężarnym możliwość wolnego wyboru położnej, która zajmowałaby się nią podczas ciąży i połogu - ostrzegają położne rodzinne.
- Propozycja NFZ polega na tym, by całość opieki nad ciężarną w czasie porodu i po porodzie mogły kontraktować tylko szpitale, i to tylko te, w których odbywa się minimum 600 porodów rocznie – pisze „Gazeta Wyborcza”.

- W praktyce to szpital zdecyduje, które położne przystąpią do nowego systemu opieki, czyli mówiąc wprost: z kim podpisze umowę - wyjaśnia Ewa Janiuk, położna, współwłaścicielka NZOZ Zdrowa Rodzina w Opolu, wiceprezes Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych.

Do tej pory to kobieta w ciąży wybierała sobie na zasadzie dobrowolności położną, która sprawowała nad nią opiekę w ciąży, a potem w połogu odwiedzała ją w domu. Teraz o tej drugiej części pieczy - nad młodą mamą z dzieckiem w ciągu dwóch miesięcy od jego narodzin - zdecyduje szpital. Jeśli nie podpisze umowy z położną, która do tej pory sprawowała opiekę nad ciężarną, to po porodzie zajmie się nią już kto inny. - Gdzie tu więc ustawowo zagwarantowany pacjentce wolny wybór położnej? – pyta Janiuk.

Jak podaje gazeta podpisane jest już zarządzenie prezesa NFZ wprowadzające mający rozpocząć się w lipcu pilotaż nowego systemu. Mogą do niego przystąpić zainteresowane placówki w całej Polsce.
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.