Co trzeci Polak ma zaburzenia psychiczne

Udostępnij:
Prawie 200 tys. Polaków w 2013 r. przebywało w szpitalach psychiatrycznych, a średni czas hospitalizacji to ponad 30 dni - wynika z informacji Ministerstwa Zdrowia. Na różne problemy z zakresu zdrowia psychicznego uskarża się od 20 proc. do 30 proc. Polaków.
-W czwartek wiceminister zdrowia Igor Radziewicz-Winnicki przedstawił w Sejmie informację o realizacji działań wynikających z Narodowego Programu Zdrowia Psychicznego za lata 2012 i 2013 - pisze "Gazeta Wyborcza".

Corocznie w ramach ambulatoryjnej opieki psychiatrycznej w Polsce leczy się 1,5 mln osób. Wśród zaburzeń psychicznych najczęstsze były zaburzenia niepsychotyczne. Najwięcej osób korzystało ze świadczeń ambulatoryjnych w województwach mazowieckim i wielkopolskim, najmniej natomiast w województwach opolskim oraz lubuskim.

Według dziennika od 20 proc. do 30 proc. Polaków uskarża się na różne problemy z zakresu zdrowia psychicznego, m.in. obniżenie nastroju i aktywności, przewlekły lęk i drażliwość. Kilkanaście procent Polaków ujawnia lęki napadowe, lęki społeczne i napady złości.

W szpitalach psychiatrycznych w 2013 r. przebywało 195,5 tys. pacjentów, o 1,6 tys. osób mniej niż w 2012 r. Średni pobyt chorego w szpitalu psychiatrycznym wyniósł 30,3 dnia i był o 2 dni dłuższy niż średni pobyt pacjentów na oddziałach psychiatrycznych w szpitalach ogólnych.

Posłanka Ewa Czeszejko-Sochacka (PO) przypomniała, że w tegorocznych planach rządu jest m.in. zmiana wyceny świadczeń gwarantowanych z zakresu opieki psychiatrycznej i leczenia uzależnień oraz zmiany legislacyjne wspierające założenia programu. Poinformowała również, że trwają prace nad nową edycją Narodowego Programu Zdrowia Psychicznego, którego ważnym elementem mają być centra zdrowia psychicznego.
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.