Cudzoziemcy coraz częściej znajdują pracę w zakładach opiekuńczych

Udostępnij:
-Bariera językowa i niepewność co do stałości pobytu to główne bariery w zatrudnieniu cudzoziemców w sektorze opieki na seniorami - wynika z badania Instytutu Spraw Publicznych. Ale mimo tego liczba cudzoziemców stale rośnie. Już dziś stanowią 4 proc. zatrudnianych przez ośrodki opiekuńcze.
Badanie zrealizowano na terenie sześciu województw na próbie 198 podmiotów, z czego 73 niepublicznych. Były to m.in. domy opieki społecznej, zakłady opieki zdrowotnej, placówki Caritas. Badanie zrealizowano w styczniu i lutym 2015 r.

-Zarządzających placówkami pytano, czy pracują u nich cudzoziemcy i czy byliby skłonni ich zatrudnić. Okazało się, że na 198 badanych ośrodków zatrudnieni cudzoziemcy stanowili 4 proc. ogółu pracowników (w 8 placówkach). W jednym podmiocie pracowało dziewięciu cudzoziemskich wolontariuszy - pisze Piuls HR.

Kierownictwo ośrodków poproszono o wskazanie powodów niezatrudniania cudzoziemców. W 51 proc. odpowiedzi podano, że przyczyną jest wystarczająco duża liczba Polaków chętnych do pracy. W 45 proc. wskazano na bariery językowe. Według 41 proc. odpowiedzi praca w pierwszej kolejności należy się Polakom.

Z badania wynika też, że osoby starsze wolą, aby opiekowali się nimi Polacy, a nie cudzoziemcy - z tą opinia zgadzało się 51 proc. kierowników badanych instytucji.
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.