Człowiek prawie jak cyborg

Udostępnij:
Takie możliwości daje nowa technologia. Chodzi o nici, wykonane z różnych, naturalnych lub syntetycznych, materiałów i wzbogacone w odpowiednie czujniki. Mogą otworzyć drogę do nowej generacji urządzeń diagnostycznych, które zainstalować będzie można w organizmie.
Dzięki nim wizyta u lekarza przypominać będzie przegląd diagnostyczny samochodu, rozpoczynany od przeglądu rozmaitych danych z zainstalowanych wskaźników i check-pointów.

- Nici mogą nie tylko przylegać do skóry, ale też przecinać szereg warstw tkanek ciała umożliwia im gromadzenie licznych danych i dzięki temu wszechstronne monitorowanie stanu organizmu – podaje RMF FM.

Badania, prowadzone zarówno in vitro, jak i na szczurach pokazały, że nici mogą zbierać dane dotyczące wielu parametrów, na przykład pH, poziomu glukozy, czy temperatury i przekazywać je bezprzewodowo do komputera, czy smartfona. Takie badania pomagają na bieżąco monitorować na przykład procesy zapalne, tempo gojenia się ran, czy nieprawidłowości przemiany materii.

Jak ustaliła rozgłośnia autorzy pracy nie wykluczają, że w przyszłości na bazie takich nici mogłyby powstawać trójwymiarowe czujniki monitorujące w czasie rzeczywistym najpierw organizm sportowców, czy żołnierzy, a później. Na razie jednak zwracają uwagę na możliwość wykorzystania tej technologii przy monitorowaniu stanu przeszczepionych organów, czy implantów ortopedycznych.

- Takie "inteligentne" nici mogłyby być stosowane w chirurgii, czy przy tworzeniu "inteligentnych" opatrunków – podaje RMF FM.
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.