Czy architekci poskromią grypę?

Udostępnij:
Odkrycie niemieckich naukowców może pomóc w walce z grypą. Badacze opracowują technologie pozwalające zmniejszyć ryzyko przenoszenia grypy i innych chorób. Jednymi z nich są np. specjalne powłoki antyseptyczne, wykonane na bazie miedzi, którymi pokrywane są klamki drzwiowe i inne uchwyty.
Zdaniem naukowców na jednym centymetrze kwadratowym naszych dłoni żyje od 40 tys. do 5 mln drobnoustrojów, w tym zakaźnych i chorobotwórczych. Szacuje się, że w ciągu dnia mogą zostać przeniesione na około 14 osób. Z raportu „Higiena rąk i otoczenia Polaków” wynika, że zaledwie 60 proc. ankietowanych zawsze myje ręce po kontakcie z osobą chorą. Z kolei już tylko 24 proc. osób twierdzi, że robi to często. Podobnie wygląda kwestia mycia rąk po powrocie do domu.

– Wirusy grypy przenosimy z poręczy w autobusach, klamek w przychodniach lub centrach handlowych – mówi Rafał Osiński, architekt i ekspert ds. okuć budowlanych w firmie Häfele. – Wystarczy pomyśleć o liczbie osób, które codziennie mają kontakt z tymi przedmiotami, by zrozumieć, jak łatwo choroby znajdują nowych nosicieli i zostają przekazane dalej.

W ostatnich czterech latach chorych przybyło sześciokrotnie. Jeszcze w 2010 roku odnotowano ok. 550 tys. przypadków grypy, tymczasem pod koniec 2014 roku było to już 3,1 mln. Badacze opracowują technologie pozwalające zmniejszyć ryzyko przenoszenia grypy i innych chorób. Jednymi z nich są np. specjalne powłoki antyseptyczne, wykonane na bazie miedzi, którymi pokrywane są klamki drzwiowe i inne uchwyty.

– Niektóre, jak opracowany przez niemieckich naukowców z instytutu badawczego Hohenstein Laboratories Alasept, wykazują niemal stuprocentową skuteczność w likwidacji bakterii oraz są efektywne w zwalczaniu wirusów – tłumaczy Rafał Osiński. – Istnieje spore prawdopodobieństwo, że w przyszłości takie rozwiązania staną się standardem w budynkach użyteczności publicznej i znacząco wpłyną na ograniczenie przenoszenia niektórych chorób. Obecnie stają się obiektem zainteresowania polskich projektantów, którzy poszukują nowych sposobów na realizację bezpieczniejszych, nowoczesnych budynków.

Niemiecka technologia znajduje zastosowanie wszędzie tam, gdzie potrzebna jest ochrona przed roznoszeniem zarazków, a także w medycynie do pokrywania narzędzi chirurgicznych. Jej użycie w obiektach, jak przychodnie, szpitale i urzędy mogłoby znacząco obniżyć liczbę zakażeń wirusami i bakteriami.
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.