Czy grozi nam pandemia wirusa H7N9?

Udostępnij:
W Państwie Środka rozprzestrzenia się wirus o nazwie H7N9. Lekarze ostrzegają przed pandemią.
- Naukowcy chińscy ostrzegają, że wirus ptasiej grypy H7N9 prowadzi w 88 proc. przypadków zachorowań u ludzi do ciężkiego zapalenia płuc. Trzy czwarte pacjentów trafia na oddziały ratunkowe – pisze „Rzeczpospolita”

Chorzy mają bardzo poważne problemy z oddychaniem. 41 proc. osób hospitalizowanych umiera na hipercytokinemię, śmiertelną reakcję immunologiczną organizmu. To właśnie burze cytokin odpowiadały za śmierć od 50 do 100 milionów ludzi w czasie pandemii grypy w 1918 r.

Jak zauważa gazeta, pandemia grypy to niewątpliwie tykająca bomba XXI wieku. Mimo wielkiego postępu medycznego na tę chorobę nie ma lekarstwa. Zwalczyć ją mogą jedynie pacjenci o wysokim stopniu odporności organizmu.

Trudno też oszacować liczbę potencjalnych ofiar pandemii grypy. WHO oblicza, że nawet przy odpowiedniej prewencji przekroczyłaby ona liczbę 1 miliona osób. W XX wieku epidemie grypy przyniosły około 102 milionów zgonów. Najnowsze badania rejestrów szpitalnych i akt cywilnych z lat po pierwszej wojnie światowej wskazują, że w czasie jedynej w historii pandemii w latach 1918–1919, nazywanej często grypą hiszpańską, mogło umrzeć nawet 100 milionów ludzi.
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.