Deklaracja z Mikołajek – chodzi o centra zdrowia psychicznego
W trakcie konferencji „Sześć lat minęło jak…” przyjęto deklarację popartą przez 104 uczestników wydarzenia, a także ekspertów z organizacji reprezentujących pacjentów i pracowników – specjaliści podkreślili w niej, że model opieki środowiskowej, w którym udziela się pomocy jak najbliżej zamieszkania chorych, jest bardzo ważny i przynosi wymierne efekty zdrowotne.
Za nami konferencja pod tytułem „Sześć lat minęło jak…”, zorganizowana w Mikołajkach od 25 do 27 października przez Ogólnopolskie Stowarzyszenie Centrum Zdrowia Psychicznego i Związek Pracodawców Opieki Psychiatrycznej i Leczenia Uzależnień. Przedstawiciele centrów, psychiatrzy i psychologowie, a także urzędnicy z Ministerstwa Zdrowia rozmawiali o przyszłości reformowanego systemu leczenia pacjentów doświadczających kryzysów psychicznych oraz wspierania ich rodzin.
W trakcie konferencji przyjęto deklarację popartą przez 104 uczestników wydarzenia, a także ekspertów z organizacji reprezentujących pacjentów i pracowników – specjaliści podkreślili w niej, że model opieki środowiskowej, w którym udziela się pomocy jak najbliżej zamieszkania chorych, jest bardzo ważny i przynosi wymierne efekty zdrowotne..
Sygnatariusze poparli zachowanie warunków wdrażania modelu opieki, zwracając się przy tym do decydentów o przygotowanie legislacji umożliwiającej kontynuację zmian w zakresie centrów zdrowia psychicznego.
Deklaracja w całości poniżej.
Pod dokumentem podpisali się:
- Mateusz Kowalczyk z Naczelnej Rady Lekarskiej,
- Mariola Łodzinska z Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych,
- Katarzyna Sarnicka z Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Psychologów,
- Sebastian Goncerz z Porozumienia Rezydentów,
- Grażyna Cebula-Kubat z Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy,
- Joanna Krzyżanowska-Zbucka, współtwórczyni Fundacji eFkropka.
Przeczytaj także: „Psychiatria na rozdrożu – co dalej z centrami zdrowia psychicznego?”.