123RF

Diagności kontra biolodzy – runda trzecia

Udostępnij:
Krajowa Rada Diagnostów Laboratoryjnych jednogłośnie przyjęła stanowisko, w którym podkreślono, że wykonywanie badań genetycznych przez członków samorządu diagnostów laboratoryjnych pozwala na odpowiedni nadzór i brak obawy o nadużycia i naruszenie praw człowieka przez osoby nieuprawnione. To kolejna runda pojedynku, który rozpoczął „Menedżer Zdrowia”.
Runda pierwsza – biolog i biotechnolog to nie zawody medyczne
Zamieszanie zaczęło się od wywiadu z prezes Krajowej Izby Diagnostów Laboratoryjnych Moniką Pintal-Ślimak.

– Diagnostów laboratoryjnych, którzy mają uprawnienia do badań genetycznych, nie brakuje. Tymczasem – bez rozmów z samorządem – na skutek działań podjętych jeszcze w poprzedniej kadencji Sejmu powstaje nowa grupa zawodowa, która będzie wykonywać badania i autoryzować wyniki genetyczne – powiedziała prezes Pintal-Ślimak w rozmowie pod tytułem „Biolog i biotechnolog to nie zawody medyczne” opublikowanej 12 lutego [[link do wywiadu na dole strony – red.].

Runda druga – prawo przyznaje biologom kompetencje diagnostów
23 lutego odpowiedział prodziekan Wydziału Farmacji, Biotechnologii Medycznej i Medycyny Laboratoryjnej Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie dr Marcin Lener.

Ekspert skierował pismo do minister zdrowia Izabeli Leszczyny w sprawie wykluczenia biologów i biotechnologów.

– Już sam tytuł wywiadu sugeruje nieuprawnione wykluczenie dwóch grup zawodowych, to jest biologów i biotechnologów, a wnikliwa lektura wywiadu potwierdza stygmatyzowanie biologów i biotechnologów – podkreślił dr Lener, dodając, że „prawo przyznaje biologom kompetencje diagnostów” [link do newsa na dole strony – red.].

Runda trzecia – badania genetyczne tylko dla diagnostów
Diagności nie pozostali dłużni – 6 marca opublikowali oficjalne pismo.

– Na Krajowej Radzie Diagnostów Laboratoryjnych spoczywa konstytucyjny obowiązek czuwania, aby między innymi badania genetyczne wykonywane były z zachowaniem najwyższego standardu jakości przewidzianego w ustawie z 15 września 2022 r. o medycynie laboratoryjnej. Oznacza to, że działania państwa i samorządu diagnostów laboratoryjnych powinny zmierzać do maksymalnego wykorzystania potencjału merytorycznego diagnostów laboratoryjnych. W konsekwencji należy dążyć do stanu, aby badania genetyczne wykonywały osoby będące członkami samorządu diagnostów laboratoryjnych i podlegały jego nadzorowi. W związku z powyższym – kierując się konstytucyjnym nakazem działania w celu ochrony interesu publicznego – Krajowa Rada Diagnostów Laboratoryjnych uważa, że optymalnym sposobem uzyskania prawa do samodzielnego wykonywania badań genetycznych i autoryzacji wyników badań przez osoby, które ukończyły studia i uzyskały tytuł zawodowy magistra na kierunku biologia lub biotechnologia lub równorzędny, powinno być wypełnienie ustawowych zapisów i następnie uzyskanie przez nich kwalifikacji do wykonywania zawodu diagnosty laboratoryjnego zgodnie z brzmieniem art. 11 ustawy o medycynie laboratoryjnej – napisano.

Swoje stwierdzenie diagności uargumentowali prawnie i naukowo.

– Należy podkreślić, że zgodnie z podstawową zasadą ustanowioną w ustawie z 15 września 2022 r. o medycynie laboratoryjnej (tj. Dz.U. z 2023 r. poz. 2125), osobami uprawnionymi do samodzielnego wykonywania czynności medycyny laboratoryjnej w laboratorium są diagności laboratoryjni oraz lekarze posiadający prawo wykonywania zawodu i specjalizacje lub tytuły specjalisty w określonych dziedzinach medycyny. Zakres czynności medycyny laboratoryjnej w laboratorium, które mogą być samodzielnie wykonywane przez inne osoby, został precyzyjnie określony w wymienionej ustawie – zaznaczyli.

– Badania genetyczne stanowią integralną część współczesnej medycyny. Umożliwiają one nie tylko precyzyjną diagnozę choroby, ale też dostosowanie terapii, dobór właściwych leków czy wgląd w przyszły stan zdrowia. Analiza informacji genetycznej umożliwia identyfikację osoby, a wynik badania dotyczy nie tylko samego pacjenta, lecz także osób spokrewnionych. W tym kontekście istnieje obawa o nadużycia, naruszenie praw człowieka i dostęp do danych genetycznych przez osoby nieuprawnione – zacytowali wnioski z raportu Najwyższej Izby Kontroli.

Udostępniamy stanowisko w całości.



Dokument można oglądać na komputerach, niektórych telefonach lub ściągając go po kliknięciu w: Stanowisko 2/24 Krajowej Rady Diagnostów Laboratoryjnych z 6 marca 2024 r. w sprawie wykonywania czynności medycyny laboratoryjnej w postaci badań genetycznych.

Przeczytaj także: „Biolog i biotechnolog to nie zawody medyczne”, „Genetycy kontra diagności – polemika” i „Genetycy się liczą!”.

 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.