Długi przekształcanych szpitali będą umorzone

Udostępnij:
Samorządy, które przekształcą swoje szpitale w spółki, mogą liczyć na pomoc państwa w spłacie ich zobowiązań wobec Skarbu Państwa, a także ich kontrahentów. Warunkiem jest jednak zawarcie z nimi ugody.
Ustawa o działalności leczniczej przewiduje, że samorząd który przekształci szpital w spółkę w zamian otrzyma pomoc rządową. Na ten cel zostanie przeznaczone w budżecie państwa 1,4 mld zł.

Zgodnie z zapisami ustawy umorzona zostanie większość zobowiązań publiczno-prawnych. Warunkiem jest dokonanie przekształcenia przed 31 grudnia 2013 r. Umorzenie nastąpi w dniu przekształcenia i będzie dotyczyć wszystkich zobowiązań szpitala wobec Skarbu Państwa.

Umorzone zostaną tylko te zobowiązania publiczno-prawne, które były znane na 31 grudnia 2009 r.

Ustawa o działalności leczniczej nie przewiduje natomiast możliwości automatycznego umorzenia wszystkich zobowiązań cywilno-prawnych przekształconych szpitali. Zgodnie z tym aktem prawnym samorząd terytorialny lub uczelnia medyczna nie będą miały obowiązku przejmowania na siebie wszystkich zobowiązań przekształcanego SPZOZ. Tylko wtedy, gdy jego zobowiązania długoterminowe i krótkoterminowe, pomniejszone o inwestycje krótkoterminowe, przekraczają połowę jego przychodów, organ założycielski szpitala musi je przejąć, ale tylko tę nadwyżkę. Reszta może obciążyć konto nowo tworzonej spółki.

Organ zarządzający może oczywiście przejąć całość zobowiązań przekształcanego szpitala, ale ustawa go do tego nie zobowiązuje. Podobnie stanie się w sytuacji, gdy wskaźnik zadłużenia jest niższy niż połowa przychodów szpitala. W takiej sytuacji jego organ prowadzący może, ale nie musi spłacać długów szpitala. Jeżeli się na to nie zdecyduje, w całości zadłużenie obciąży konto spółki.
Samorządy i uczelnie medyczne będą musiały podjąć decyzję, do jakiego stopnia chcą przejąć długi przekształcanego szpitala.

Jednak szpitale będą mogły ubiegać się o dotację celową z budżetu państwa na ich spłatę, pod warunkiem że dokonają przekształcenia szpitala w spółkę przed 31 grudnia 2013 r. Ze środków dotacji będą mogły spłacić część zobowiązań cywilno-prawnych. Jej wielkość będzie zależała od wysokości ugody, jaką organ zarządzający szpitalem zawrze z wierzycielami cywilno-prawnymi szpitala.
Wniosek o udzielenie dotacji należy złożyć ministrowi zdrowia przed 31 grudnia 2013 roku. Jeżeli zostanie złożony po tej dacie, nie będzie rozpatrywany.
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.