Ministerstwo Zdrowia

Do końca roku resort zdrowia przygotuje standardy leczenia w KSO

Udostępnij:

- Do końca roku Ministerstwo Zdrowia przygotuje standardy leczenia raka w Krajowej Sieci Onkologicznej - poinformował Konrad Korbiński z Departamentu Lecznictwa MZ. Na razie gotowe są standardy dla 17 rodzajów nowotworów, m.in. jajnika, prostaty i piersi.

Członkowie Krajowej Rady Onkologicznej podsumowali w piątek, 18 października, w Warszawie prace nad wdrożeniem Krajowej Sieci Onkologicznej (KSO). Jest to nowy model organizacyjny leczenia raka w Polsce, zainicjowany w 2019 r., kiedy resortem zdrowia - w rządzie PiS - kierował Adam Niedzielski.

KSO - do podziału 5,5 mld zł

Szpitale, które należą do KSO (271 placówek podzielonych na trzy stopnie referencyjności) mogą wnioskować o pieniądze z Krajowego Planu Odbudowy. Do podziału jest 5,5 mld zł. Na początku października resort zdrowia ogłosił konkurs, w ramach którego placówki mogą ubiegać się o dofinansowanie na modernizację i doposażenie infrastruktury. W zależności od poziomu, do którego przypisany jest w sieci szpital (I, II, III), może to być odpowiednio: do 60 mln, do 80 mln i do 125 mln zł.

- Kładziemy bardzo duży nacisk, by w ramach inwestycji szpitale wykonały prace remontowe w strefach wspólnych swoich placówek i zwiększyły tym samym komfort pacjentów, przebywających tam wiele godzin - powiedział na konferencji prasowej Korbiński.

W resorcie trwają też prace nad ścieżkami postępowania w leczeniu poszczególnych typów nowotworów. Komplet standardów ma być gotowy do końca br., na razie opracowanych jest 17 ścieżek, m.in. dla raka jajnika, prostaty i piersi - poinformował przedstawiciel MZ.

Ich celem jest zagwarantowanie pacjentom, że niezależnie od tego, w jakiej części Polski będą się leczyć - na danym poziomie sieci - udzielana opieka będzie tej samej jakości. Standardy będą dla szpitali obligatoryjne.

Szkolenia dla koordynatorów opieki onkologicznej

- Jeszcze w tym roku powinniśmy ruszyć ze szkoleniami dla koordynatorów opieki onkologicznej' - poinformowała dyrektor Narodowego Instytutu Onkologii w Warszawie i przewodnicząca Krajowej Rady Onkologicznej prof. Beata Jagielska.

W KSO koordynatorzy odpowiedzialni będą za wsparcie pacjenta na poszczególnych etapach opieki onkologicznej i koordynowanie całości procesu diagnostyczno–terapeutycznego, tj. m.in. ustalanie daty konsyliów między ośrodkami, dbałość o to, by wizyty odbywały się o zaplanowanych godzinach, aby pacjent otrzymywał konkretne informacje i nie "zaginął" w tym skomplikowanym systemie.

Zmiany w KSO w przyszłym roku

Od 1 stycznia 2026 r. w obiegu mają być już wyłącznie elektroniczne karty DILO (Karta Diagnostyki i Leczenia Onkologicznego), na których zapisana będzie cała ścieżka leczenia pacjenta. Lekarze pierwszego kontaktu będą mieć do nich dostęp również pod zakończeniu leczenia, by wiedzieć, jaką historię ma dany pacjent.

Resort zdrowia już zapowiada, że w przyszłym roku planuje zmiany w KSO. Możliwe zmiany dotyczyć będą m.in. zapisów o ciągłości opieki onkologicznej, zasad kwalifikacji do sieci oraz monitorowania jakości.

Menedzer Zdrowia linkedin

 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.