Do roku 2016 globalne wydatki na leki sięgną 1,2 bln USD

Udostępnij:
Po kilku latach spowolnienia światowy rynek leków przygotowuje się do wzrostu, z oczekiwanego niskiego poziomu 3-4% w roku 2012 do 5-7% w roku 2016 - podaje nowa prognoza opublikowana przez IMS Institute for Healthcare Informatics.
Według raportu The Global Use of Medicines: Outlook through 2016, roczne globalne wydatki na leki wzrosną z 956 mld USD w roku 2011, do 1,2 bln USD w roku 2016, odzwierciedlając zagregowaną roczną stopę wzrostu na poziomie 3-6%. Oczekuje się, że do roku 2016 przyrost rocznych globalnych wydatków na leki wzrośnie ponad dwukrotnie do poziomu 70 mld dolarów, z 30 mld dolarów w roku bieżącym, głównie w wyniku wzrostu ilościowego na rynkach wschodzących oraz niewielkiego wzrostu wydatków na rynkach rozwiniętych.
Wygaśnięcia patentów, których szczyt przypada na rok 2012, a także wzmożone działania płatników mające na celu redukcję kosztów, spowodują ograniczenie wzrostu wydatków na leki oryginalne do roku 2016 na poziomie 0-3%. Oczekuje się, że w roku bieżącym rynki rozwinięte odnotują najniższe roczne tempo wzrostu, które wyniesie poniżej 1% (ok. 3 mld dolarów), po czym w okresie 2014-2016 nastąpi wzrost do 18-20 mld dolarów rocznie.
“Podczas, gdy systemy ochrony zdrowia na całym świecie zmagają się z makroekonomicznymi presjami na obniżanie kosztów przy jednoczesnym zapotrzebowaniu na szerszy dostęp i lepsze rezultaty leczenia, w ciągu kolejnych pięciu lat, leki będą odgrywać jeszcze bardziej kluczową rolę w opiece nad pacjentami” - mówi Murray Aitken, dyrektor wykonawczy, IMS Institute for Healthcare Informatics. “Prognozowane przez nas wydatki na leki na poziomie biliona dolarów w roku 2016 odzwierciedlają powrót do wzrostu, wynikający z odpowiedzi na wyzwania w zakresie dostępu do leków i dostępności cenowej leczenia stojące przed użytkownikami i płatnikami sektora ochrony zdrowia na całym świecie.”

W swojej najnowszej analizie Instytut IMS określa następujące elementy wpływające na prognozowaną dynamikę rynku:
• Systemy ochrony zdrowia w krajach rozwiniętych odnotują niski wzrost wydatków na leki. Po wzroście na poziomie 104 miliardów dolarów w okresie 2006-2011, w okresie 2011-2016 wydatki na leki w krajach rozwiniętych wzrosną w sumie o 60-70 miliardów dolarów. Pomimo najwyższej w historii liczby wygaśnięć patentów, wydatki na leki w USA zwiększą się o 35-45 miliardów dolarów, odzwierciedlając średnioroczny wzrost na poziomie 1-4%. Spowodowane będzie to wprowadzaniem nowych leków w obszarach terapeutycznych o niezaspokojonych potrzebach medycznych, a także wejściem w życie nowej ustawy Affordable Care Act w roku 2014 i zwiększonym dostępem pacjentów do leczenia. Oczekiwana w Europie stopa wzrostu na poziomie od -1 do 2% wynika z programów oszczędnościowych i inicjatyw mających na celu ograniczenie kosztów ponoszonych na ochronę zdrowia. Zgodnie z prognozami, do roku 2016 japoński rynek leków będzie wzrastać w tempie 1-4% rocznie, trochę wolniej niż w poprzednich pięciu latach, odzwierciedlając obniżki cen zaplanowane na rok 2012, 2014 oraz 2016.
• Wydatki na leki na wschodzących rynkach farmaceutycznych wzrosną prawie dwukrotnie w ciągu pięciu lat. Roczne wydatki na leki na rynkach wschodzących wzrosną z poziomu 194 miliardów dolarów w ubiegłym roku
do 345-375 miliardów dolarów w roku 2016, co daje 91 dolarów w przeliczeniu na jednego mieszkańca. Wzrost ten będzie kształtowany głównie przez rosnące dochody społeczeństwa, nadal niskie ceny leków, a także wdrażane przez państwo programy, których celem jest zwiększenie dostępu do leczenia – poprzez ograniczenie kosztów ze strony pacjentów oraz promowanie szerszego korzystania z leków. Leki generyczne oraz inne produkty, w tym leki OTC, produkty diagnostyczne i nieterapeutyczne stanowić będą około 83 procent tego wzrostu.

• Do roku 2016 firmy farmaceutyczne odnotują minimalny wzrost sprzedaży leków oryginalnych. Do roku 2016 roczny wzrost rynku leków oryginalnych wyniesie do 3%, osiągając poziom 615-645 miliardów dolarów w porównaniu z 596 miliardami dolarów w roku 2011. Na głównych rynkach rozwiniętych wzrost sprzedaży leków oryginalnych zostanie mocno ograniczony do poziomu 10 miliardów dolarów przez okres pięciu lat, w wyniku wygaśnięcia patentów, wzmożonych działań płatników ukierunkowanych na redukcję kosztów oraz skromnych wydatków na nowo wprowadzane produkty. Według prognoz, w tym samym okresie wkład wschodzących rynków farmaceutycznych we wzrost leków oryginalnych wyniesie 25-30 miliardów dolarów. Bonifikaty i rabaty od kwot na fakturze pomniejszą globalny wzrost leków oryginalnych o około 5 miliardów dolarów.
• Producenci leków generycznych zawierających małocząsteczkowe molekuły odnotują przyśpieszone tempo wzrostu. Oczekuje się, że globalne wydatki na leki generyczne wzrosną z 242 miliardów dolarów w roku 2011 do 400-430 miliardów dolarów w roku 2016, w następstwie wzrostu ilościowego na wschodzących rynkach farmaceutycznych i trwającego przejścia na produkty generyczne w krajach rozwiniętych. Wpływ wygaśnięcia patentów będzie odczuwalny głównie w USA. W Europie ograniczone oszczędności wynikające z wygasających patentów doprowadzą do promowania szerszego wykorzystania leków generycznych i niższego poziomu refundacji tych leków.


• W wyniku wprowadzenia na rynek nowych leków świadczeniodawcy będą dysponować szerszą gamą opcji terapeutycznych. W ciągu następnych pięciu lat nastąpi wzrost liczby wprowadzanych na rynek nowych substancji czynnych (NME), z 32-37 wprowadzeniami NME na rok do roku 2016. W latach 2011-2016 oczekiwanych jest 160-185 wprowadzeń NME w porównaniu ze 142 w okresie 2007-2011. Innowacyjne terapie wydłużające lub poprawiające jakość życia pacjentów spodziewane są w leczeniu choroby Alzheimera, chorób autoimmuno-logicznych, cukrzycy, a także szeregu nowotworów i chorób sierocych. Leczenie chorób uznanych globalnie za priorytetowe takich jak malaria i gruźlica czy zaniedbywane choroby tropikalne zostanie udoskonalone, chociaż nadal nie zaspokoi wszystkich potrzeb.
• Producenci leków biologicznych skorzystają z możliwości oferowanych przez rozszerzający się rynek. Oczekuje się, że w wyniku postępów w badaniach klinicznych, do roku 2016 leki biologiczne stanowić będą około 17% łącznych globalnych wydatków na leki. W ciągu następnych pięciu lat, 7 z 10 największych pod względem wydatków leków na świecie, będzie lekami biologicznymi. Ze względu na to, iż w wielu krajach leki biologiczne będą nadal korzystać z ochrony patentowej lub wyłączności rynkowej, stosowanie leków biopodobnych jako niskokosztowej alternatywy oryginalnych leków biologicznych będzie wciąż ograniczone.

Raport Instytutu IMS Global Use of Medicines: Outlook through 2016, zawierający dodatkowe informacje oraz szczegóły dotyczące metodologii, dostępny jest na stronie internetowej www.theimsinstitute.org.
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.