Dwa lata w kolejce do przeszczepu serca, pół roku - wątroby

Udostępnij:
Na przeszczep serca pacjent czeka w Polsce przeciętnie 2-3 lata, krócej na przeszczep wątroby - 6 miesięcy, a nerki - 11 miesięcy - podał w czwartek dyrektor centrum organizacyjnego- koordynacyjnego ds. transplantacji Poltransplant prof. Roman Danielewicz.
-Danielewicz podkreślił, że w całym kraju działa 30 ośrodków transplantacji, które realizują 35 programów transplantacji (jeden program dotyczy transplantacji jednego organu) – pisze „Gazeta Wyborcza”.

W Polsce dokonuje się przeszczepów zarówno komórek krwiotwórczych, tkanek i komórek w tym przeszczepów rogówki, narządów unaczynionych, czyli nerek, wątroby, trzustki, serca i płuc oraz złożonych przeszczepów wielonarządowych, czyli kończyn, twarzy czy krtani.

-Obecnie w Polsce na przeszczep serca czeka w kolejce 356 pacjentów, na wątrobę - 136 i 900 pacjentów na przeszczep nerki. Transplantologia jest tą wyjątkową dziedziną medycyny, gdzie potrzebny jest żywy narząd do przeszczepu i dlatego mówimy o tak ważnym i szczególnym wkładzie społeczeństwa - podkreślił Danielewicz.

Zadaniami Centrum Organizacyjno-Koordynacyjnego Poltransplant są:

a) koordynacja pobierania i przeszczepiania komórek, tkanek i narządów na terenie kraju;

b) prowadzenie centralnego rejestru sprzeciwów;

c) prowadzenie krajowej listy osób oczekujących na przeszczepienie, do której zgłaszane są osoby oczekujące na przeszczepienie szpiku, komórek lub narządów;

d) prowadzenie rejestru przeszczepień, który powstał w celu należytego monitorowania dokonywanych przeszczepień komórek, tkanek i narządów;

e) prowadzenie rejestru żywych dawców, utworzonego w celu monitorowania i oceny stanu zdrowia żywych dawców;
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.