Dyrektor nie może sam wybrać oddziałowej

Udostępnij:
Każdy szpital powinien mieć statut. Nawet po przekształceniu w spółkę. Nowatorskie rozwiązania w opiece zdrowotnej nie mogą być wprowadzane z naruszeniem prawa - uznał sąd.
Obejściem prawa jest - w opinii Naczelnego Sądu Administracyjnego - usunięcie ze statutu szpitala stanowisk konkursowych przewidzianych w ustawie i wprowadzenie innych, dla których konkurs nie jest wymagany.

Wyrok NSA został wydany na podstawie ustawy o zakładach opieki zdrowotnej. Art. 44a ust. 1 tej ustawy wylicza m.in. kierownicze stanowiska pielęgniarek: naczelnej, przełożonej i oddziałowej. W samodzielnych publicznych ZOZ muszą one być obsadzane w drodze konkursów. Tymczasem statut Zespołu Zakładów Opieki Zdrowotnej w Żywcu, zatwierdzony przez Radę Powiatu w Żywcu, zamiast stanowisk pielęgniarek przełożonej i oddziałowej tworzył stanowisko pielęgniarki koordynującej, powoływanej przez dyrektora ZOZ.

Beskidzka Okręgowa Izba Pielęgniarek i Położnych w Bielsku-Białej zaskarżyła ten paragraf statutu do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach. Gdy sąd w Gliwicach stwierdził, że zakwestionowany paragraf statutu został wydany z naruszeniem prawa, Rada Powiatu w Żywcu zaskarżyła ten wyrok do NSA. Ten jednak też podkreślił, że dopóki jeszcze obowiązuje określony model organizacyjny publicznej opieki zdrowotnej, wprowadzanie innych regulacji, nieprzewidzianych w ustawie o ZOZ, jest obejściem prawa.

Jednak ustawa o ZOZ będzie obowiązywać tylko do 1 lipca br. Zastąpi ją ustawa o działalności leczniczej, już podpisana przez prezydenta RP.

Nowa ustawa też przewiduje konkursy na określone stanowiska kierownicze, także pielęgniarskie, ale tylko w publicznych szpitalach.
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.