Europa podejmuje działania w zakresie nowych narkotyków syntetycznych

Udostępnij:
Nielegalne narkotyki i nowe substancje psychoaktywne stały się wyzwaniem zarówno dla decydentów, jak i dla tych wszystkich, którzy zajmują się tą problematyką na co dzień w swoim otoczeniu.
Coroczna konferencja Europejskiej Kampanii w sprawie Narkotyków (EAD), współorganizowana przez Komisję Europejską i Polską Prezydencję w UE, miała miejsce 7 lipca 2011 r. w Warszawie.

Konferencja stała się okazją do wymiany opinii dla tych, którzy kształtują politykę na szczeblu narodowym i europejskim, oraz praktyków działających w tym obszarze na poziomie lokalnym. Wśród prelegentów znaleźli się: Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych – Adam Rapacki, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Zdrowia - Andrzej Włodarczyk oraz przedstawiciele instytucji europejskich odpowiedzialni za politykę narkotykową. W wydarzeniu wzięli również udział przedstawiciele społeczeństwa obywatelskiego – sygnatariusze Europejskiej Kampanii w sprawie Narkotyków, naukowcy oraz goście honorowi, w tym Krzysztof Jaryczewski, założyciel zespołu rockowego „Oddział Zamknięty”.

Konferencja zgromadziła osoby działające w tej dziedzinie zarówno zawodowo, jak i społecznie, które na co dzień muszą odpowiadać na wiele pytań: W jaki sposób przeprowadzać dobrowolne testy na obecność narkotyków? Jak szkolić dziennikarzy, by potrafili właściwie informować o różnych formach uzależnień, w tym od narkotyków? Jak stosować terapię poprzez muzykę? Co może uczynić firma prywatna, by identyfikować nowe substancje psychoaktywne, pojawiające się na rynku? Czy muzyka to skuteczny sposób docierania do młodzieży z pozytywnym przekazem, jak twierdzi Włoski raper – Phase?
Powyższe zagadnienia były przedmiotem rozważań podczas warszawskiej konferencji w ramach Europejskiej Kampanii w sprawie Narkotyków (EAD).

Zainaugurowana dwa lata temu podczas Międzynarodowego Dnia Przeciwdziałania Nadużywaniu Środków Odurzających i Nielegalnemu Handlowi nimi (26 czerwca), kampania EAD ma na celu zwiększanie świadomości na temat zagrożeń związanych z zażywaniem narkotyków.
W tegorocznym spotkaniu wzięło udział ponad 120 osób, reprezentujących organizacje, które zdecydowały się podjąć zobowiązanie realizacji konkretnych działań w tym obszarze.

Sławne postaci świata sportu, rozrywki i mediów podzieliły się swoimi doświadczeniami, a wiele z nich podpisało deklarację przyłączenia się do kampanii.
Najważniejszym zagadnieniem spotkania był problem pojawiania się nowych substancji psychoaktywnych. Komisja Europejska jest odpowiedzialna za proponowanie państwom członkowskim, by nowe środki psychoaktywne były poddawane kontroli zgodnie z Decyzją Rady 2005/387/WSiSW. Komisja dokonuje przeglądu mechanizmu szybkiej wymiany informacji o nowych substancjach psychoaktywnych, ustanowionego Decyzją Rady, oraz analizuje, jak sprawić, by był on bardziej skuteczny. Będzie to kluczowe zagadnienie „Raportu na temat oceny funkcjonowania Decyzji Rady 2005/387/WSiSW z dnia 10 maja 2005 r. w sprawie wymiany informacji, oceny ryzyka i kontroli nowych substancji psychoaktywnych”, który przedstawi wiceprzewodnicząca Komisji Europejskiej V. Reding. W ten sposób Komisja Europejska wspiera Polskę i inne państwa członkowskie UE w walce z narkotykami syntetycznymi.
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.