Europejski Tydzień Na Rzecz Szczepień 2011

Udostępnij:
W tym roku w dniach 23–30 kwietnia po raz szósty obchodzony będzie Europejski Tydzień Na Rzecz Szczepień. Adresatem akcji są rodzice, służba zdrowia, decydenci oraz media.
Hasło tegorocznego Tygodnia brzmi: „Wspólne działania wobec wspólnych zagrożeń”. Jego celem jest zwiększenie sukcesów programów szczepień oraz wzmocnienie współpracy regionalnej w zakresie dzielenia się doświadczeniami i rozwiązaniami służącymi zapobieganiu chorobom zakaźnym.

– Okazją do podjęcia tego tematu stały się m.in. ostatnie wybuchy ognisk polio (Tadżykistan) i odry (Hiszpania). Pokazały one, że choroby, którym można zapobiegać poprzez stosowanie szczepionek, mogą rozprzestrzeniać się łatwo przez granice państw. Szacuje się, że szczepienia przeciwko takim chorobom jak polio, błonica czy krztusiec ratują życie 3 milionom ludzi rocznie na całym świecie – podkreśla Paulina Miśkiewicz, dyrektor Biura WHO w Polsce.

Najważniejsze tematy, wokół których skupiać się będzie tegoroczna debata to m.in. eliminacja odry do 2015 roku oraz starania o utrzymanie statusu regionu wolnego od polio.

W ramach obchodów Europejskiego Tygodnia Na Rzecz Szczepień w Polsce odbędzie się szereg spotkań z udziałem wybitnych specjalistów. Do najważniejszych należeć będą m.in.: sympozjum „Szczepienia ochronne” (organizowane przez Oddział Immunologii IP CZD oraz Polskie Towarzystwo Pediatryczne i Sekcję Wakcynologii Polskiego Towarzystwa Immunologii Doświadczalnej i Klinicznej) oraz konferencja w Państwowym Zakładzie Higieny – Narodowym Instytucie Zdrowia Publicznego.

Efektem dotychczasowych obchodów Europejskiego Tygodnia Na Rzecz Szczepień jest m.in. zwiększenie liczby pracowników opieki zdrowotnej, którzy uważają informowanie o szczepieniach za priorytet, oraz fakt, że coraz więcej rodziców zasięga informacji o szczepieniach w placówkach opieki zdrowotnej i planuje zaszczepić swoje dzieci.

Miarą sukcesu jest też wzrost zainteresowania ideą szczepień ze strony organizacji pozarządowych i innych partnerów na poziomie regionalnym i krajowym. Takich podmiotów, chętnych do współpracy z Biurem WHO w Polsce, jest coraz więcej.

– Niezwykle ważne jest nasze dążenie do zwiększenia dostępności szczepień dla wszystkich. Tak, aby nie były one tylko przywilejem grupy najzamożniejszych obywateli. Aby każde dziecko, nawet to najbiedniejsze, mogło zostać zaszczepione i mogło uniknąć zakażenia – podkreśla dyr. Paulina Miśkiewicz.

W Polsce osobą koordynującą przygotowania do obchodów Europejskiego Tygodnia Szczepień jest Tomasz Szkoda, zastępca dyrektora w Departamencie Zapobiegania oraz Zwalczania Zakażeń i Chorób Zakaźnych u Ludzi w Głównym Inspektoracie Sanitarnym.
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.