Fot: arch.um.warszawa.pl/E. Lach

Fałszywy przystanek ma pomóc chorym na Alzheimera

Udostępnij:
Przed Centrum Alzheimera przy al. Wilanowskiej w Warszawie stanął fałszywy przystanek autobusowy. Z jednej strony ma zatrzymywać pacjentów, którzy wraz z postępem choroby często podejmują próby ucieczki, z drugiej informować o możliwościach specjalistycznej pomocy.
W chorobie Alzheimera jednym z możliwych objawów jest popęd do ucieczki, zwany dromomanią. Pacjenci usiłują wówczas wrócić do miejsca znanego i kojarzącego się z bezpieczeństwem, a więc do domu. Skłonność ta pojawia się najczęściej w późniejszych stadiach choroby, jest jednak bardzo kłopotliwa dla opiekunów, którzy muszą powstrzymywać podopiecznych przed niespodziewanymi próbami ucieczki.

Pomysł utworzenia fałszywego przystanku opiera się na przekonaniu o aktywności pamięci długotrwałej u chorych na Alzheimera. Choć zazwyczaj nie są oni w stanie przyswajać nowych informacji, doskonale znają oznaczenia przystanków i wiedzą, że to z nich mogą dostać się do domu. Nieprzypadkowy był w tym przypadku wybór oryginalnej wiaty z lat 90-tych. Zlokalizowany tuż przy wyjściu z Centrum przystanek ma być miejscem, w którym opiekunowie będą mogli w porę odnaleźć zbiegłych podopiecznych i przekonać ich do powrotu – tym bardziej, że wówczas nie będą oni nawet pamiętać, dlaczego się tam znaleźli.

Pomysł, zrealizowany po raz pierwszy w 2008 roku w Benrath Senior Centre w Dusseldorfie, okazał się skutecznym sposobem na to, by oszczędzić pacjentom niebezpiecznej podróży, a opiekunom – stresujących poszukiwań.

Przystanek będzie także pełnił funkcję informacyjną o działalności Centrum. W gablotach reklamowych wkrótce pojawią się szczegółowe informacje na temat form pomocy chorym na Alzheimera i oferty placówki.
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.