Formularze ofertowe NFZ wymagają szybkich zmian

Udostępnij:
Płatnik może zmniejszyć koszty wykonywanych przez świadczeniodawcę usług medycznych, rezygnując z nieracjonalnych wymagań lub doprecyzowując przepisy. To proste.
Koszty mogłyby być mniejsze, gdyby wyeliminować błędy związane z pytaniem zawartym w formularzu ofertowym Narodowego Funduszu Zdrowia dotyczącym udzielania świadczeń opieki zdrowotnej w rodzaju ambulatoryjna opieka specjalistyczna w zakresie onkologii. Mowa o części VIII „Ankieta, rozdział 9.1.2”. Tam znajduje się pytanie następującej treści: „Czy oferent zapewnia możliwość pobrania materiału do badań z oceną cytologiczną oraz histopatologiczną w zależności od wskazań medycznych – w lokalizacji?”. Z kolei w dalszej części ankiety jest punkt: „Pobranie materiału do badań z oceną cytologiczną/histopatologiczną, cytomorfologiczną, immunofenotypową szpiku, oznaczenia markerów nowotworowych – w lokalizacji” oraz „Pobranie materiału do badań z oceną cytologiczną oraz histopatologiczną, oznaczenia markerów nowotworowych, przeprowadzania badań molekularnych w zależności od wskazań medycznych – w lokalizacji”.

Z tak sformułowanego zapytania ofertowego jednoznacznie powinno wynikać, że słowo „lokalizacja” odnosi się tylko i wyłącznie do pobrania materiału do badań. Dalszy proces postępowania diagnostycznego powinien się odbywać w wyspecjalizowanych ośrodkach zajmujących się diagnostyką cytologiczną czy też histopatologiczną.

Jak jest, a jak być powinno?
W omawianych przypadkach kryteria ocen określają, że treść pytania dotyczy wykonania całości badań w lokalizacji, albowiem w innym przypadku, jeśli pobranie materiału odbywa się w danym gabinecie zabiegowym, a ocena pobranego materiału jest dokonywana poza lokalizacją, to na powyżej cytowane pytanie należy udzielić odpowiedzi „nie”.

Natomiast taka odpowiedź będzie jednocześnie świadczyć o tym, że nie ma możliwości pobrania materiału do badań, co z kolei jest nieprawdą, albowiem takie możliwości są. Z reguły Zakład Patologii Nowotworów, w którym pracują wysokiej klasy specjaliści, zlokalizowany jest w innym miejscu niż gabinet zabiegowy, gdzie pobierany jest materiał do badań.

Tworzenie zakładu patomorfologii w każdym miejscu udzielania świadczeń, tak by zyskać kolejny punkt w konkursie ofert w NFZ, jest nieekonomiczne i mało efektywne w całym procesie udzielania świadczeń medycznych w zakresie onkologii. Ważniejsze jest prawidłowe pobranie materiału do badań i przekazanie go do wysokiej klasy specjalistów patomorfologów celem dokonania oceny niż tworzenie kolejnych pracowni diagnostycznych.

Płatnik wymaga nieprzemyślanego

Reasumując – z jednej strony mówi się o kosztach i ich racjonalizacji, a z drugiej strony płatnik wymaga niekiedy poprzez swoje zapytania ofertowe dostosowania się, do nieprzemyślanych wymogów. W trakcie kontraktowania świadczeń zdrowotnych na siłę tworzy się komórki organizacyjne, by tylko otrzymać kontrakt z NFZ.

Hanna Waligórska, Erwin Strzesak

Pełny tekst ukazał się w najnowszym numerze "Menedżera Zdrowia"
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.