Frost & Sullivan: firmy farmaceutyczne są coraz bardziej zainteresowane badaniami nad komórkami macierzystymi

Udostępnij:
Zastosowanie komórek macierzystych daje medycynie regeneracyjnej duże możliwości - prawdopodobnie od połowy 2017 roku komórki te będą stosowane powszechnie. Firmy farmaceutyczne, biotechnologiczne i wytwarzające produkty medyczne wykazują coraz większe zainteresowanie badaniami nad komórkami macierzystymi.
Według najnowszej Analizy rynku komórek macierzystych Frost & Sullivan, globalnej firmy doradczej, użycie komórek macierzystych w badaniach nad odkrywaniem leku oraz partnerski model współpracy pomiędzy placówkami badawczo-naukowymi a przemysłem farmaceutycznym będą czynnikami wspierającymi rozwój rynku.

„Ze względu na wysokie współczynniki wycofania z badań potencjalnych kandydatów na leki, firmy farmaceutyczne i biotechnologiczne zainteresowały się zastosowaniem komórek macierzystych w trakcie fazy odkrywania leku” – stwierdzają analitycy Frost & Sullivan. „Wcześniej tradycyjną platformą do badania kandydatów na leki były zwierzęce linie komórkowe, guzy lub transformacje genetyczne. Jednakże ze względu na fakt, że były to komórki ‘nieprawidłowe’, możliwości przełożenia otrzymanych wyników na badania kliniczne były niewielkie.”

Wiele placówek akademickich oraz ośrodków badawczych współpracuje z firmami farmaceutycznymi i biotechnologicznymi w badaniach nad komórkami macierzystymi. Taka współpraca będzie z pewnością bodźcem do opracowania nowych terapii opartych na komórkach.

Kluczowe wyzwania dla rozwoju rynku wiążą się z refundacją, etyką i złożonością badań klinicznych. Ponadto oczekuje się, że zapewnienie refundacji produktów terapeutycznych na bazie komórek macierzystych będzie krytycznym elementem powodzenia komercyjnego. Niemniej jednak, terapie na bazie komórek macierzystych będą prawdopodobnie bardzo drogie, co utrudni możliwości pokrycia kosztów zarówno przez ubezpieczyciela, jak i samego pacjenta.

„Zastosowanie zarodkowych komórek macierzystych wzbudza wiele drażliwych kwestii etycznych, prawnych i społecznych” – dodają analitycy Frost & Sullivan. „Ten aspekt może się także przełożyć na ceny rynkowe różnych produktów.”

Ponadto wiele instytutów badawczych na świecie przyjmuje własne zasady dotyczące etyki zastosowania ludzkich tkanek zarodkowych. Powoduje to utrudnienia w ogólnych procesach badawczych firm, które współpracują z tymi instytutami.

„Poza obawami związanymi z tym, ile produktów faktycznie przejdzie do badań klinicznych z udziałem ludzi, problemem jest także jaki model finansowania należy zastosować w przypadku terapii opartych na komórkach macierzystych” – podkreślają analitycy Frost & Sullivan. „Prawdopodobnie niski zwrot z inwestycji jest kolejnym czynnikiem sprawiającym, że firmy farmaceutyczne ostrożnie podchodzą do leków opartych o komórki macierzyste.”

Aby przeprowadzić skuteczne reformy dotyczące zarówno polityki jak i rejestracji leków, platforma technologiczna oraz lokalizacja firmy zajmującej się komórkami macierzystymi muszą odpowiadać warunkom i zasadom wprowadzonym w Europie, Afryce i na Środkowym Wschodzie (region EMEA).

„Metodologia ekspansji i synchronizacji komórek musi być zoptymalizowana, aby uzyskać dużą populację pożądanych komórek w odpowiednim stadium różnicowania” – podsumowują analitycy Frost & Sullivan. „Należy przeprowadzić więcej badań dotyczących ludzkich pluripotencjalnych i multipotencjalnych komórek macierzystych, ponieważ występują różnice między komórkami mysimi a ludzkimi. Ukończenie badań klinicznych będzie niezbędne, aby zapewnić bezpieczeństwo i skuteczność stosowania terapii opartych na komórkach macierzystych.”
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.