GSK promuje otwartość i współpracę w odpowiedzi na globalne wyzwania w zakresie zdrowia

Udostępnij:
Przemawiając podczas spotkania zorganizowanego 11 października w Londynie przez fundację Wellcome Trust, prezes GSK, Sir Andrew Witty, przedstawił nowe działania nawiązujące do prezentowanego przez GSK podejścia „otwartej innowacyjności” w obszarze badań i rozwoju. Ich celem będzie pomoc w opracowaniu nowych rozwiązań dla najpoważniejszych wyzwań zdrowotnych na świecie.
Już od kilku lat GSK dokonuje fundamentalnych zmian w swoim modelu biznesowym, zwiększając swoją otwartość w kwestii dzielenia się posiadaną własnością intelektualną i wiedzą oraz zawiązując partnerstwa przyczyniające się do intensyfikacji działań badawczo-rozwojowych w obszarze chorób, które w największym stopniu dotykają najuboższą ludność świata. Wykorzystując postęp w tej dziedzinie, GSK zaprezentowała działania zmierzające do rozwoju nowych i szybszych metod leczenia gruźlicy (stanowiącej obszar ogromnych światowych potrzeb zdrowotnych, w którym działalność badawczo-rozwojowa znalazła się w impasie), a także wspierające niezależne badania nad chorobami krajów rozwijających się.

GSK przedstawiła także swoje nowe zobowiązania na rzecz udostępniania szczegółowych danych na temat badań klinicznych z myślą o umożliwieniu podjęcia dodatkowych badań i analiz naukowych, które podniosą poziom wiedzy naukowej oraz pomogą zwiększyć korzyści dla pacjentów.

W swoim komentarzu przed rozpoczęciem spotkania Andrew Witty powiedział: „Wierzę, że obowiązkiem GSK jako przedsiębiorstwa z sektora ochrony zdrowia o globalnym zasięgu jest podejmowanie wszelkich starań w zakresie wykorzystywania zasobów, umiejętności oraz wiedzy z myślą o rozwiązywaniu poważnych światowych wyzwań w zakresie zdrowia. Jednakże ze względu na stopień złożoności nauki oraz skalę wyzwań nie jesteśmy w stanie rozwiązać tych problemów w pojedynkę. Musimy przyjąć inne podejście, nastawione na partnerstwo, współpracę i otwartość. Prezentując większą otwartość w kwestii posiadanych danych na temat badań klinicznych, liczymy także na to, że przyczynimy się do pogłębienia wiedzy naukowej w zakresie zdrowia. Jestem zadowolony z postępu, jaki dotychczas osiągnęliśmy w przekształcaniu swojego modelu biznesowego, ale zdajemy sobie sprawę, że możemy uczynić jeszcze więcej. Przedstawione dzisiaj nowe inicjatywy pozwolą nam wykorzystywać efekty wykonanej pracy”.

Zapewnienie swobodnego dostępu do prowadzonej przez GSK „biblioteki cząsteczek” o potencjalnym zastosowaniu w leczeniu gruźlicy
Naukowcy GSK przeanalizowali całą należącą do firmy bibliotekę związków farmaceutycznych zawierającą ponad 2 miliony molekuł, pod kątem substancji mogących powstrzymać rozwój bakterii gruźlicy i opublikują w czasopiśmie naukowym wyniki analiz, tj. dane na temat ok. 200 obiecujących cząsteczek, które mogą stać się punktem wyjścia do rozwoju nowych leków przeciwko gruźlicy.

Jest to pierwszy przypadek upublicznienia przez firmę farmaceutyczną informacji na temat swoich prawnie zastrzeżonych związków chemicznych, które wykazują potencjalne działanie przeciwgruźlicze. Pozostaje mieć nadzieję, że powyższa inicjatywa zachęci inne przedsiębiorstwa do stosowania w pełni otwartego podejścia do badań nad tą chorobą, która każdego roku zabija około 1,5 mln osób na świecie.

Omawiane przedsięwzięcie wykorzystuje podobne prace realizowane przez GSK w 2009 r., dotyczące powszechnego udostępnienia wszystkich substancji badanych pod kątem leczenia malarii. Od czasu opublikowania tych danych w 2010 r., z należącego do GSK zbioru danych na temat substancji o działaniu przeciwmalarycznym korzystały instytucje naukowe na całym świecie, dzięki czemu w chwili obecnej trwają prace nad wieloma dobrze rokującymi projektami badawczymi.

Przyznanie dodatkowych funduszy w wysokości 5 mln funtów dla ośrodka GSK "Open Lab”
W ramach kolejnego kroku w kierunku promowania wymiany wiedzy naukowej, GSK podwoi wysokość środków finansowych przeznaczonych na ośrodek „Open Lab” w hiszpańskim mieście Tres Cantos, przyznając mu dodatkowe wsparcie w kwocie 5 mln funtów.

Ośrodek „Open Lab” został utworzony w 2010 r. w celu zapewnienia niezależnym badaczom dostępu do obiektów, zasobów oraz wiedzy GSK, a tym samym wsparcia w realizacji ich własnych projektów badawczych, dotyczących chorób dotykających kraje rozwijające się.

Po dwóch latach od założenia ośrodka „Open Lab” jego portfolio obejmuje 16 projektów badawczych. Na przykład iThemba – firma wspierana przez Rząd RPA – prowadzi w „Open Lab” prace nad projektem zmierzającym do opracowania potencjalnych nowych związków stosowanych w leczeniu gruźlicy, zwłaszcza gruźlicy współwystępującej z zakażeniem HIV-AIDS, wyjątkowo opornej na wiele leków. W Tres Cantos realizowane są także kolejne projekty dotyczące gruźlicy, malarii, choroby Chagasa, leiszmaniozy i śpiączki afrykańskiej wywołanej przez świdrowca nagany.

Większość z tych projektów korzysta ze wsparcia Fundacji Tres Cantos Open Lab, tj. niezależnej organizacji typu non-profit. Jej utworzenie zostało sfinansowane dzięki dotacji GSK opiewającej na kwotę 5 mln funtów. Fundacja, pracująca pod kierownictwem zespołu wiodących naukowców, zapewnia badaczom środki finansowe oraz wsparcie, pomagając im w rozwijaniu nowych koncepcji, które mogą doprowadzić do opracowania nowych leków stosowanych w leczeniu chorób występujących w krajach rozwijających się. Badacze korzystający ze wsparcia Fundacji są zachęcani do dzielenia się rezultatami swoich prac, aby ich osiągnięcia stały się dostępne także dla innych naukowców.

Plany udostępnienia szczegółowych danych na temat badań klinicznych GSK
GSK zobowiązuje się do przekazywania pełnych informacji na temat swoich badań klinicznych. Firma umieszcza na powszechnie dostępnej witrynie internetowej zbiorcze informacje dotyczące każdego rozpoczynanego badania, a także podsumowanie wyników wszystkich zrealizowanych przez siebie badań klinicznych, zarówno pozytywnych, jak i negatywnych. Obecnie serwis zawiera niemal 4,5 tys. podsumowań na temat wyników badań klinicznych i jest odwiedzany przeciętnie przez prawie 10 tys. osób każdego miesiąca. Ponadto firma dąży do publikowania wyników wszystkich badań klinicznych oceniających leki GSK w naukowych czasopismach branżowych, niezależnie od ich rezultatów.

Rozwijając kwestię swojego zaangażowania na rzecz otwartości i przejrzystości, firma GSK poinformowała również o stworzeniu systemu zapewniającego badaczom dostęp do szczegółowych i anonimowych danych na poziomie pacjenta, pochodzących z badań klinicznych nad lekami zarejestrowanymi, a także lekami eksperymentalnymi, w przypadku których przerwano prace badawcze. W celu zagwarantowania, że powyższe informacje zostaną wykorzystane do uzasadnionych celów naukowych, badacze będą przesyłać wnioski, które mają być oceniane pod kątem naukowo-merytorycznym przez niezależny panel ekspertów. Po zaakceptowaniu wniosku zainteresowana osoba uzyska dostęp do danych za pośrednictwem bezpiecznej witryny internetowej. Dzięki temu badacze będą mogli analizować dane dokładniej bądź łączyć dane pochodzące z różnych badań w celu przeprowadzenia kolejnych badań i w ten sposób zdobyć dalsze informacje na temat działania leków wśród różnych populacji pacjentów oraz przyczynić się do optymalizacji stosowania leków z myślą o poprawie opieki nad pacjentami.

Powyższa inicjatywa stanowi krok w kierunku celu, którym jest opracowanie przez środowisko osób zajmujących się badaniami klinicznymi bardziej kompleksowego systemu pozwalającego badaczom korzystać z danych pochodzących z badań klinicznych prowadzonych przez różnych sponsorów. GSK ma nadzieję, że doświadczenie zgromadzone dzięki omawianej inicjatywie okaże się cenne podczas opracowywania i przyspieszania prac nad wdrożeniem powyższego podejścia.
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.