Gminy mają kłopoty z leczeniem alkoholików i narkomanów

Udostępnij:
W 2015 roku niemal trzy czwarte gmin nie wykorzystało wszystkich dochodów z opłat na zadania wynikające z ustawy o wychowaniu w trzeźwości. To oznacza, że albo nie chcą, albo nie potrafią pomóc uzależnionym efektywniej niż dotychczas.
- Ministerstwo Zdrowia przedstawiło w Sejmie najnowsze dane dotyczące realizacji przez samorządy zadań związanych z profilaktyką i leczeniem uzależnień – pisze Portal Samorządowy.

Według resortu, najważniejsza jest realizacja przez samorządy rekomendowanych programów profilaktycznych. Są one ujęte w bazie programów rekomendowanych, którą prowadzą Krajowe Biuro Do Spraw Przeciwdziałania Narkomanii, Państwowa Agencja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, Ośrodek Rozwoju Edukacji, Instytut Psychiatrii i Neurologii. W opinii Ministerstwa, to programy, które osiągają swój efekt, doprowadzają do zmiany zachowań.

– Nakłaniamy samorządy, by w pierwszej kolejności korzystały z programów rekomendowanych, jednak zdajemy sobie sprawę, że realizacja krótszych programów co rok być może dla samorządów jest prostsza – powiedział Dariusz Poznański, zastępca dyrektora Departamentu Zdrowia Publicznego w Ministerstwie Zdrowia.

– Niepokojącym zjawiskiem jest fakt, że gminy nieco wycofują się z tego wsparcia i odsetek gmin, które w ogóle nie wspierają lecznictwa odwykowego, rośnie. W roku 2010 było to 53 proc. gmin, w 2015 roku już 60 proc. – podkreśla Dariusz Poznański.
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.