Grupa Adamed o branży farmaceutycznej na szczeblu europejskim

Udostępnij:
21 listopada 2011 r. Grupa Adamed gościła przedstawicieli Komitetu Polityki Handlowej STIS. Celem wizyty przedstawicieli państw członkowskich UE w siedzibie firmy w Pieńkowie było poznanie branży farmaceutycznej w Polsce, zapoznanie się
z czynnikami warunkującymi jej sukces oraz zapoznanie się z prowadzonymi przez Adamed projektami innowacyjnymi.
Warszawa, listopad 2011.
Komitet Polityki Handlowej STIS to instytucja skupiająca przedstawicieli państw członkowskich UE reprezentujących różne gałęzie gospodarki. Koordynatorem spotkania w Polsce było Ministerstwo Gospodarki. Grupa Adamed, polska firma funkcjonująca na rynku od 25 lat, jest przykładem przedsiębiorstwa, które prowadzi projekty innowacyjnie realizując jednocześnie aktywną politykę eksportową do wielu krajów UE. Grzegorz Sinacki, Główny Specjalista Departamentu Polityki Handlowej Ministerstwa Gospodarki: Obecność przedstawicieli Komitetu Polityki Handlowej w Polsce jest związana z polską prezydencją w UE. Eksperci, przedstawiciele administracji reprezentujący interesy różnych branż przemysłu, cyklicznie odwiedzają kraje członkowskie, by przedyskutować zagadnienia ważne z punktu widzenia wcześniej określonej branży. Tym razem jej przedstawiciele dyskutowali na temat wyzwań stojących przed europejską, w tym polską branżą farmaceutyczną. Ze względu na charakter spotkania Warszawę odwiedziły kluczowe postacie związane z branżą farmaceutyczną na szczeblu europejskim: Richard Bergstorm z European Federation of Pharmaceutical Industries and Associations oraz Greg Perry z European Generic Medicines Association. Obecni byli także przedstawiciele Komisji Europejskiej, a także reprezentanci Polskiego Instytutu Farmaceutycznego, Polskiego Związku Pracodawców Przemysłu Farmaceutycznego.

Czas na polskie innowacje
Maciej Adamkiewicz, Prezes Grupy Adamed: Jesteśmy dumni z tego, że Adamed został wybrany spośród wszystkich firm farmaceutycznych w Polsce i jako jedyny mógł gościć przedstawicieli państw członkowskich tak wysokiego szczebla oraz zaprezentować swoją działalność w obszarze projektów innowacyjnych. Dla naszej firmy jest to niewątpliwie ważne wyróżnienie. W trakcie spotkania Maciej Adamkiewicz dokonał prezentacji Grupy Adamed i przedstawił prowadzone przez firmę projekty innowacyjne. Goście mieli także możliwość odwiedzenia laboratoriów znajdujących się na terenie zakładu w Pieńkowie. Jakie wyzwania dla branży farmaceutycznej zdefiniowali uczestnicy spotkania? Maciej Adamkiewicz: Moim zdaniem najważniejszym wyzwaniem jest opracowanie wspólnej strategii dla sektora farmaceutycznego – rząd i przemysł powinny obrać jedną strategię i określić, w którym kierunku podążać. Należy poszukiwać rozwiązań systemowych, które stworzą w długim okresie stabilne i przyjazne warunki rozwoju branży farmaceutycznej. Okres powstawania produktu trwa przecież od 10 do 15 lat. Jego powodzenie zależy również od stabilności rynkowej. Jeżeli jej nie ma, to projekty nowych leków są po prostu zagrożone. Taka jest właśnie specyfika przemysłu farmaceutycznego. Dlatego też uważam, że rząd powinien zdeklarować, w porozumieniu z przemysłem, jaki kierunek należy obrać. Firmy farmaceutyczne chcą współtworzyć rzeczywistość biznesową, w której się poruszają. – dodaje Adamkiewicz.

Grupa Adamed to polska firma farmaceutyczno-biotechnologiczna, której misją jest opracowanie i wprowadzenie na światowe rynki innowacyjnych leków na kluczowe choroby cywilizacyjne. Od ponad 20 lat firma udostępnia pacjentom najwyższej jakości produkty lecznicze w wielu grupach terapeutycznych m.in. kardiologii, psychiatrii, pulmonologii, ginekologii i leczeniu infekcji dróg moczowych. Sukces produktów oferowanych na krajowym rynku, zapoczątkował dynamiczny rozwój eksportu firmy. Adamed posiada przedstawicielstwa w Hiszpanii i na Ukrainie. Aktualnie produkty firmy sprzedawane są w 22 krajach, a jej pozycja na arenie międzynarodowej jest stale wzmacniana. W 2010 roku powstała Grupa Adamed, w której skład wchodzi Adamed, Polfa Pabianice oraz Adamed Consumer Healthcare – spółka stworzona po akwizycji Agropharm. W ramach Adamed Consumer Healthcare produkowane są leki OTC oraz suplementy diety. Przy współpracy z działem naukowym R&D Adamed, opracowano i opatentowano innowacyjne formuły dermokosmetyków. Sprzedaż wszystkich produktów Adamed Consumer Healthcare prowadzona jest od 2010 roku. Adamed jest firmą ze 100% udziałem kapitału polskiego. Powstała w 1986 roku. Funkcję Prezesa Zarządu pełni Maciej Adamkiewicz.


TPC STIS (Komitet ds. Tekstyliów, Stali i innych gałęzi przemysłu) działa w obecnej formule w strukturach Rady UE powstał w wyniku połączenia dwóch oddzielnych Grup Roboczych Rady UE zajmujących się tekstyliami oraz stalą. Dodatkowo oprócz prowadzonych prac w ramach tych sektorów (min polityka handlowa, bariery w handlu z krajami trzecimi, statystyki, sytuacja ekonomiczna tych sektorów, współpraca w ramach komitetu stalowego OECD, grupy robocze w ramach tych sektorów z poszczególnymi krajami trzecimi, itp.), do obszaru kompetencji nowego, połączonego TPC STIS włączono kwestie dot. innych, wybranych branż przemysłowych. Odzwierciedleniem tej decyzji jest opracowywanie w ramach każdej Prezydencji materiału przedstawiającego aktualną sytuację wybranego sektora (tzw. fiszki branżowej). Dotychczas w ramach prac TPC STIS opracowane zostały m.in. fiszki dot. przemysłu ceramicznego, motoryzacyjnego, metali nie-żelaznych chemicznego i elektronicznego. W ramach polskiej Prezydencji TPC STIS opracowuje kolejną fiszkę branżową, dot. przemysłu farmaceutycznego.
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.